1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Çözüm süreci kararlı şekilde sürdürülmeli'
'Çözüm süreci kararlı şekilde sürdürülmeli'

'Çözüm süreci kararlı şekilde sürdürülmeli'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ve Diyarbarır Şube Başkanı İsmail Özşanlı, ziyaret ettikleri İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya 6- 8 Ekim tarihleri arasında yaşanan olaylarla ilgili hazırladıkları raporu sundu.

A+A-
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ve Diyarbarır Şube Başkanı İsmail Özşanlı, ziyaret ettikleri İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya 6- 8 Ekim tarihleri arasında yaşanan olaylarla ilgili hazırladıkları raporu sundu. Raporda, her ne pahasına olursa olsun çözüm ve barış sürecinin sürdürülmesi ve sürecin ruhuna uygun bir dil geliştirilmesi istendi.
 
İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sunulan MÜSİAD Diyarbakır Şubesi'nin 6- 8 Ekim olayları raporunda, başta Diyarbakır olmak üzere ülkenin bir çok yerinde meydana gelen üzücü olaylarda 40'tan fazla kişinin yaşamını yitirdiği, kamu ve özel teşebbüslere ait işyerlerinin tahrip edildiği hatırlatıldı.
 
Olayların başında basit toplantı gösteri hakkının yasal kullanımına uygun gözlem yapılırken, akabinde hiç beklenmedik şekilde barış sürecini, toplumsal düzen ve refahı bozmaya çalışan karanlık odakların devreye girdiği öne sürüldü. Raporda, ilk etapta Hüda-Par mensuplarına ve yerleşkelerine yönelik saldırı olması, akabinde Hüda-Par'ın karşılık vermesi ile olayın IŞİD pkk'yı protesto eyleminden saparak, neredeyse iç çatışma noktasına vardığı belirtildi. 
 
'HUZUR VE BARIŞ ORTAMINI BOZMAK İSTEYEN ÇEVRELER'
 
MÜSİAD Diyarbakır raporunda, çözüm süreci ile sağlanan huzur ve barış ortamını bozmak isteyen çevrelerin yeniden sabote girişimlerinde bulunduğu savunularak şöyle denildi:
 
"Tahminimize göre ülkemizde yeniden silahlı çatışmaların meydana gelmesini arzulayan bu güçler başta Bingöl'de üç emniyet görevlisinin suikast sonucu hayatını kaybetmeleri ile Hakkari ve Diyarbakır'da silahlı kuvvetler mensuplarına yönelik vahim saldırılar ile yeniden devreye girmek istemekte, süreci sonlandırmak için ellerinden gelen bütün çabayı sergilemektedirler.
 
Etkin bir soruşturma ile olayların failleri yakalanarak yargı önüne çıkarılmalı, bunun yanında çözüm sürecine yönelik gelişecek sabotajlar için gerekli tedbirler alınmalıdır. Her ne pahasına olursa olsun, halkımızın istisnasız büyük bir çoğunluğunun desteklemiş olduğu ve devlet politikası halini almış Çözüm ve Barış Süreci hükümetimizce kararlı bir şekilde sürdürülmelidir."

HABERE YORUM KAT