1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Çözüm süreci için umutvari bir hava yok'
'Çözüm süreci için umutvari bir hava yok'

'Çözüm süreci için umutvari bir hava yok'

HDP Grup Başkanvekili, Diyarbakır Milletvekili adayı İdris Baluken, “Seçim sürecinde ötelenmiş olan Çözüm Süreci'nin bir an önce gündemleşmesi ve yol alınması gerekiyor.

A+A-
Devlet ve hükümetin yetkililerin pratik adımları ve takınacakları tutumu bekliyoruz. Gelişmeleri takip ettiğimiz kadarı ile umutvari bir hava içerisinde olduğumuzu söyleyemeyiz. Hükümetin Çözüm Süreci'ni provoke edecek yaklaşımlar içerisine girdiğini görüyoruz” dedi.
 
 
HDP Diyarbakır milletvekili adayları seçim çalışmaları kapsamında kentteki yerel ve ulusal basın mensuplarıyla Kervansaray Oteli'nde düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.
 
 
Toplantıda konuşan HDP Grup Başkanvekili olan milletvekili adaylarından İdris Baluken, konuşmasında öncelikle hükümetin ifade özgürlüğü ve basına yönelik sansür politikalarına değindi. Basın emekçilerin çalışma koşulları ile ilgili Meclis'e verdiklerini soru önergelerini hatırlatan Baluken, AKP'nin getirdiği anti-demokratik yasalarla sansürün daha da arttığını ve gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklama politikalarının sürdürüldüğünü ifade etti.
 
 
Sözlerinin devamında "AKP'nin hızlı düşüş yaşadığı bir dönemdeyiz" diyen Baluken, HDP'nin de barajın 3 bent üstüne ulaştığını kaydetti. Baluken, önümüzdeki seçimin iki önemli gündemi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Bunlardan bir tanesi AKP'nin Başkanlık Sistemi iken, ikincisi ise HDP'nin barajı aşmasıdır. 81 illimizde Türkiye halkı, demokrasi ve barış gündeminden büyük bir heyecan duyuyor. Başkanlık Sistemi'nden dolayı gündem de ise halkta büyük bir korku ve panik havası oluşmuştur. Türkiye halkının yüzde 70'inden fazlası Başkanlık Sistemi'nden endişe duyuyor.”
 
 
'Süreç konusunda umutvari bir hava içerisinde değiliz'
 
 
AKP'nin seçim anketlerinde yaşadığı düşüşü, milliyetçi dil takınarak oy kazanmaya çevirmeye çalıştığını dile getiren Baluken, "Yaşananlara rağmen çözüm sürecini sürdürmeye devam ediyoruz. Bir diyalog kapısının açık kalması üzerinde ısrarcı olduk. Devlet yetkilileri ile yaptığımız görüşmeleri de bunu dile getirdik. Seçim sürecinde ötelenmiş olan Çözüm Süreci'nin bir an önce gündemleşmesi ve yol alınması gerekiyor. Devlet ve hükümetin yetkililerin pratik adımları ve takınacakları tutumu bekliyoruz.
 
 
Gelişmeleri takip ettiğimiz kadarı ile umutvari bir hava içerisinde olduğumuzu söyleyemeyiz. Hükümetin Çözüm Süreci'ni provoke edecek yaklaşımlar içerisine girdiğini görüyoruz. Roboski ve sınır hattındaki hareketlilik devam ediyor. Yine bölge illerinde yoğun bir polis hareketliliği var. Batı illerinde ise HDP'ye yönelik ırkçı saldırılar devam ediyor" dedi.
 
 
'Davutoğlu'nun söylemini kaygıyla karşılıyoruz'
 
 
Baluken, konuşmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP'ye yönelik kullandığı "Terör çetesi" ifadesine de yanıt verdi.
 
 
“Yolsuzluluğu ortaya çıkan bir partinin genel başkanı, en büyük demokrasi hareketine bu şekilde hakaretlerde bulunuyor. Bunlar kabul edilemez. Başbakan'ın dün 'Türkiye'de halklar değil bir tek millet vardır' söylemi de aslında milliyetçi hezeyanında geldiği boyutu göstermesi için de önemlidir. Türkiye de tüm halklar ve inançların bir arada yaşaması ve haklarının yaşabileceği demokratik cumhuriyeti inşa etmeye çalışıyoruz. Başbakanın bu söylemini kaygıyla karşılıyoruz” diyen Baluken, seçimde Diyarbakır'da açığa çıkaracakları sonuçla sadece Kuzey Kürdistan ve Türkiye'de değil, Ortadoğu'ya model olacak bir takım sonuçları açığa çıkaracaklarına inandıklarını ifade etti.
 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca da yürüttükleri demokratik mücadeleyi yansıtan basın emekçilerin omuzlarında ağır bir yük olduğunu bildiklerini belirterek, teşekkür etti. Uca, buna rağmen bazı basın mensuplarının ise AKP sözcülüğü yaptığı eleştirisinde bulundu. Konuşmasında artarak devam eden kadın şiddeti üzerinde de duran Uca, devlet tarafından korunmayan kadınların katledildiğini, HDP'nin ise yeni projelerle kadın eliyle Türkiye'de değişimi hedef aldığını dile getirdi.
 
Toplantı, yapılan kahvaltının ardından son buldu.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT