1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çözüm süreci Diyarbakır'da taçlanacak
Çözüm süreci Diyarbakır'da taçlanacak

Çözüm süreci Diyarbakır'da taçlanacak

Erdoğan, hafta sonunda yapacağı Diyarbakır ziyaretinin "çözüm sürecine yönelik taçlandırma" olacağını söyledi. Başbakan "Arzumuz, bölge halkının barışına, dayanışmasına vesile olması" dedi

A+A-
Başbakan Tayyip Erdoğan, hafta sonu gerçekleştireceği, Diyarbakır gezisi, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani görüşmesi ve toplu düğünde gerçekleşecek Şivan Perver-İbrahim Tatlıses konseri için "Çözüm sürecini taçlandırmak istiyoruz" dedi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan şu mesajları verdi: 
TARİHİ SÜRECİ YAŞAYACAĞIZ: Bu hafta sonu Diyarbakır'da tarihi bir süreci yaşayacağız. Cumartesi günü Diyarbakır'da toplu açılışlar gerçekleştireceğiz, 360 aileyi evlendireceğiz. Bu aileleri evlendirirken istedik ki çok daha farklı bir şekilde gerçekleştirelim, çözüm sürecine yönelik taçlandırma da olsun. Mesut Barzani'nin davet edildiği, onların da icabet edeceği... Ama dedik ki burada bir de İbrahim Tatlıses gibi, Şiwan Perver gibi iki dostu da bir araya getirelim. İbrahim bey, büyük bir felaketten sonra ilk defa sanatını orada icra edecek. Perver ile düet yapma fırsatı verecekler. 
 
MUTLULUK VESİLESİ: Aynı zamanda Barzani ile orada siyasi görüşmelerimiz olacak. Kısa bir süre önce de Neçirvan Barzani'nin ziyareti olmuştu görüşmelerimiz olmuştu. Bu defa da Mesud beyle de Diyarbakır'da görüşmemiz olarak, etkinliklerde beraber olacağız. Bismil Ergani'de toplu açılışlarımız olacak. Hafta sonunu, Bakan ve milletvekili arkadaşlarımızla hep birlikte Diyarbakır'da halkla kucaklaşarak geçirmiş olacağız. Bütün arzumuz çözüm sürecine yönelik olarak bölge halkının barışına dayanışmasına birbirini sevmesine hele hele bugün Muharrem 10. Muharrem ayının içerisinde bunları yaşamak bizler için ayrıca mutluluk vesilesi olmak. 
 
IRAK İLE YENİ DÖNEM: Kısa bir süre önce Nuceyfi'nin ardından Irak Dışişleri Bakanı'nın ziyareti oldu. Dışişleri Bakanımız Ahmet beyin çok çok verimli bir Irak ziyareti oldu. Bundan sonra TBMM Başkanımızın bir ziyareti, ardından sayın Maliki'nin Türkiye ziyareti olacak. Kesintiye uğrayan Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını yeniden başlatmış olacağız. Ardından benim bir iade-i ziyaretim olacak. Bu ziyaretlerin bölgedeki barışa çok önemli katkısı olacağına inanıyoruz. Yeni bir canlanmayla bu süreci sürdüreceğiz. Bu arada, Başbakan Erdoğan gece de AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir'in kızının düğününe katıldı. 
 
ARINÇ DA GİDİYOR
Diyarbakır'a Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da davet edildi. Arınç, "Başbakan Erdoğan ile Diyarbakır'a gidecek misiniz" sorusuna "Davet ettiler, gideceğim" yanıtı verdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de "Elini ovuşturanlar, boşuna ovuşturmasınlar. Buradan onlara ekmek yok" dedi.
 
DİYARBAKIR TARİHİ GÜNE HAZIRLANIYOR 
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 16-17 Kasım'daki ziyareti Diyarbakır'da billboardlara Türkçe, pankart ve yerel gazetelere ise Türkçe, Kürtçe ve Zazaca ilanlar verilerek duyuruldu. Yerel gazetelere "Çözüm sürecinin baş mimarını kucaklıyoruz" başlığı ile ilanlar verildi. Billboardlarda ise 'Başbakan Diyarbakır'a ifadeleri yer aldı. Erdoğan, Başbakanlık görev süresi boyunca ilk kez Diyarbakır'da bir gece geçirecek. 
 
GÖRÜŞMEYE BÖLGEDEN DESTEK
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da K. Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşecek olması kentte olumlu karşılandı. Ortak kanı, buluşmanın çözüm sürecine katkı yapacağı... Demokratik kitle örgütleri görüşlerini şöyle ifade etti: 
 
Alican Ebedinoğlu (Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı): Sayın Barzani'nin gelişi çok önemli. Umarız sürece katkı sunacaktır. Hazırladığımız raporu Başbakan'a sunacağız. 
 
Ebubekir Bal (Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı): Daha önce üst düzey görüşmeler Ankara'da yapılıyordu. Bu buluşma için Diyarbakır'ın seçilmesi çok önemli.
 
Hakan Akbal (Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı): Görüşmenin hem ekonomik anlamda hem de sürece katkı anlamında olumlu olacağını öngörüyoruz. İkilinin mesajları bölgede yeni bir hava yaratacaktır. 
 
Tahir Elçi (Diyarbakır Baro Başkanı): Ziyaretin barış görüşmelerinin yapıldığı ve çözüm umutlarının arttığı bir dönemde yapılması önemlidir. Barzani'nin, Diyarbakır'daki Kürt kurum ve temsilcileriyle de görüşmesini bekliyoruz. 
 
Alaaddin Korkutata (Girişimci İşadamları Derneği Başkanı): Başbakan çözüm sürecinin K.Irak'a kadar uzanan geniş bir coğrafyaya yayılarak sürdüğü mesajını vermek istiyor. 
Raci Bilici (İnsan Hakları Derneği Şube Başkanı): Verilecek mesajlar, özellikle sayın Barzani'nin Kürt sorununa ilişkin mesajlarının çok önemli olduğuna inanıyoruz. 

HABERE YORUM KAT