1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çözüm süreci Diyarbakır'da ele alınacak
Çözüm süreci Diyarbakır'da ele alınacak

Çözüm süreci Diyarbakır'da ele alınacak

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi Siyasal Araştırmalar Merkezi'nin (DÜSİAM) düzenlediği Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'nde "Değişen Ortadoğu Dengelerinde Türkiye'nin Barış Süreci" değerlendirilecek.

A+A-

Diyarbakır'da yarın gerçekleştirilecek kongrede çözüm sürecinin ele alınacağı belirtildi. Dicle Üniversitesi DÜSİAM tarafından düzenlenen, kongrede 'Değişen Ortadoğu Dengelerinde Türkiye'nin Barış Süreci" tartışılacak.

Yarın yapılacak olan kongreyi değerlendiren DÜSİAM Başkanı Hüseyin Şeyhanlıoğlu, Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde başlayacak kongreye, Prof. Dr. Tayyar Arı, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Doç. Dr. Mehmet Şahin, Doç. Dr. Veysel Ayhan, Doç. Dr. Bilal Karabulut, Araştırmacı Yazar Orhan Miroğlu ile Cezair-Fransa Nahrain Araştırma Merkezi'nden Dr. Abdunnor Toumi'nin de aralarında yer aldığı akademisyenlerin konuşmacı olarak katılacağını bildirdi.

Osmanlı sonrasında İngiltere ve Fransa arasında Ortadoğu'da kurulan dengelerde soğuk savaş, "Arap baharı" ve Irak savaşı sonrası değişim yaşandığını ifade eden Şeyhanlıoğlu,"Kongrede Ortadoğu için barış modelini ve işbirliğini tartışacağız.

Türkiye 1,5 yıldır çözüm sürecini başarıyor. Bunun kalıcı hale gelmesi için anayasal hangi değişiklikler yapılabilir. Tüm bu konuları uzmanlarımız kongrede detaylı olarak değerlendirecek" şeklinde konuştu.

(ÜN-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT