1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çözüm süreci cazibesini katladı
Çözüm süreci cazibesini katladı

Çözüm süreci cazibesini katladı

Star Medya Grubu'na bağlı 24 Televizyonu'nun TOBB'un işbirliğiyle hazırladığı 'Konuşan Ekonomi' programı bu kez Diyarbakır'daydı.

A+A-
Çözüm sürecinin yanı sıra teşvikte en avantajlı illerden biri olan Diyarbakır'da yatırım için uygun ortam oluştu. İşadamları teşviklerin uzatılmasını isterken, “İlimizde bugün yatırım yapanlar gelecekte büyük bir fırsat yakalamış olacak” diyor.
 
Çözüm süreci cazibesini katladı Diyarbakır'a yatırım yağıyor
 
Medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya ile Anadolu'ya geçiş bölgesinde bulunan Diyarbakır'ın tarihi çok eski devirlere dayanıyor. Tarih boyunca Hitit, Babil, Asur, Urartu ve Roma gibi pek çok büyük uygarlığın egemenliğinde bulunan Diyarbakır, Hz. Ömer zamanında fethedilerek İslam medeniyetine katıldı. Diyarbakır, 5.500 metre uzunluğundaki surlarıyla dünyada Çin Seddi'nden sonra en uzun, geniş ve sağlam şehir surlarına sahip. Dünyanın en büyük şehir kalesi olan Diyarbakır Kalesi'nde bulunan oyma ve kabartma motiflerinin yanı sıra surları bir kuşak gibi çevreleyen yazıtlar da tarihi belge mahiyetinde.
 
Üzerinde hakimiyet kurmuş bütün İslam medeniyetlerinin eserleriyle bezenen Diyarbakır'da Ulu Camii, Safa Camii, Behrampaşa Camii, Fatih Paşa Camii, Hüsrev Paşa Camii, İskenderpaşa Camii, dünyada başka bir örneği olmayan dört ayaklı minare, Mesudiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Meryem Ana Kilisesi ve birçok tarihi eserin yanı sıra Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi, Ahmet Arif Müzesi de şehrin değerli mekanları arasında yer alıyor. Çok önemli konak ve kervansaraylar da var.
 
9 bin yıl öncesine kadar uzanan tarihiyle dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır, çözüm süreciyle birlikte yeni bir dönemin kapılarını araladı. Barış sürecinin yanı sıra Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı teşviklerinde en avantajlı illerden biri olan Diyarbakır, bunun meyvelerini toplamaya başladı. Güven ve istikrar ortamı yatırımlar için uygun bir hava yaratırken, teşvik kolaylıklarını kaçırmak istemeyen yatırımcılar Diyarbakır'a yatırım yapmaya başladı.
 
Diyarbakırlı işadamları da yatırımcıları bu avantajları değerlendirmeye çağırırken, “Bugün yatırım yapanlar çok büyük bir fırsat yakalamış olacak” diyorlar.  Diyarbakır'da brüt gelirin yarıya yakını tarımdan elde ediliyor. Karpuz üretiminin yüzde 10'unun ve kavun üretiminin yüzde 5'i elde ediliyor. 1.539 işyeni bulunan Diyarbakır'da işletmelerin sektörel dağılımında ise yüzde 27 gıda ürünleri imalatı, yüzde 23 diğer madencilik ve taş ocakçılığı ilk iki sırada.  2012 yılında 149 ihracatçı firma sayısını 2013'te 163'e yükselten Diyarbakır, 185 milyon doları aşan dış ticaret hacmine ulaştı.
 
TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI AHMET SAYAR: 'Bugün yatırım yapan büyük fırsat yakalar'
 
-Diyarbakır 2012 yılında açıklanan yeni teşvik sisteminde en avantajlı grupta yer aldı. Yani yatırım yapmak isteyenlere en uygun avantajları sunan il. Avantajlardan dolayı yatırımcının ilgisi arttı. Yatırım taleplerinin artmasıyla beraber OSB'de mevcut 550 hektarlık alanımız dolduğu için ek alanlar oluşturma talebimiz var. Bu yıl içinde kentteki bütün kurumlarımızla beraber oluşturduğumuz 1.880 dönümlük bir ek alan oluşturuldu. Aynı zamanda yatırımcılara bedelsiz tahsisat yapıyoruz.
 
Teşvik belgeleri ikiye katlandı
 
-Hem yer üstünde hem yer altında toprağımız çok bereketli. Ekilebilir arazimizin çok fazla olmasından dolayı üretilen ürünlerin sanayiye dönüşmesi konusunda çok ciddi ilgi var. Yeraltı kaynakları, madencilik anlamında çok ciddi potansiyelimiz var. Yapılan yatırımlara baktığımız zaman gıda sanayisine dayalı yatırımlar var. Madencilik, yapı kimyasalları, tekstile yönelik talepler var. Şu anda ek OSB'ye 150 firma başvurusu var. Öyle görünüyor ki yeni alan buna cevap veremeyecek. Bu alan da dolacak. Daha geniş, daha uzun vadeli yatırımcılara alan oluşturabilme çalışmalarımız sürüyor.
 
-Özellikle barış süreciyle beraber bugünden Diyaryakır'da yer almak isteyen yatırımcılar önümüzdeki dönemde çok büyük rekabet avantajları sağlayacak. Dolayısıyla bugün yatırım yapanlar çok büyük bir fırsat yakalamış olacak.
 
-Teşvikle sağlanan avantajların 2014 ve 2015'e uzatılması yönünde talebimiz var.
 
-2013 yılı son yılların en güzel yılı oldu barış açısından. Ölümler durdu. Bu bize büyük moral, motivasyon sağladı. Sermaye güven ve istikrarın olduğu yerle yeşerir. Süreçle birlikte bölgede iş anlamında çok büyük bir hareketlilik var. Hem yerel yatırımcılarımız cesaretlendi. Hem yurt içinde farklı illerde sanayi üretimi yapan yatırımcıların ilgisi buraya döndü. Burada bir fırsat olduğunu biliyorlar. Hatta yurt dışından bile buraya gelen heyetler oluyor. Vietnam'a kadar heyet ağırladık. Bu süreç ekonomiye yansıdı. 2013 yılında teşvik belge rakamı 2012 yılının iki katı. 2012 yılında 300 milyondan 2013 yılında 650 milyon TL'ye yaklaştı.
 
-Diyarbakır'ın ihracatında iki kalem öne çıkıyor. Gıda-tarım ürünleri ve mermer. Tarıma dayalı ürünleri Ortadoğu'ya, mermeri de Çin'e kadar ihracatını gerçekleştiriyoruz. İhracatın artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor.
 
-Diyarbakır turizmi şu anda dokunulmamış bir sektör. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. İnsanoğlunun ortak değerleri var burada. Diyarbakır Surları UNESCO Dünya Mirası listesine resmen aday olacak. 2013 yılında gelen turist sayısı barış süreciyle birlikte arttı. Barış sürece sıkı sıkıya sarılacağımız bir olgudur. Ülkede yaşayan her birey büyük kazanımlar elde edecek bundan.
 
-Tarihi açıdan çok eskilere dayanan Diyarbakır ticaret açısından da geçmiş temelleri olan bir şehir. Odamız 130. yılını doldurdu. Odamız 1883 yılında Ticaret Meclisi adı altında kurulmuş. 1907 yılında Odalar Kanunu'yla beraber Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası adını almış. 1907 yılında ilk genel sekreteri de Ziya Gökalp. Şu anda 7 bin 500 üyesi olan bir kurum.
 
TİCARET BORSASI BAŞKANI EBUBEKİR BAL: 'Tarıma dayalı sanayide potansiyel büyük'
 
-Barış süreci 76 milyonun sorunudur. Bu sorunu aşmadan Türkiye'nin 2023 hedefini yakalaması da mümkün değildir. Bir siyasi partiye ya da başka bir şeye bağlamak da yanlıştır. Bu ülkede beraber yaşıyoruz. Bu süreçte Güneydoğu'ya katkı geldi mi, elbette geldi. Bir firma 110 milyon TL, diğer bir firma 90 milyon TL yatırım gerçekleştirdi. Biri faaliyete geçti. Birisi de üçüncü, dördüncü aylarda faaliyete geçecek. Her birinde de 300, 400 kişi çalışacak.
 
-Diyarbakır 33 medeniyete ev sahipliği yapmış bir il. Borsamız 1931'de kurulmuş. 1999 yılında 110 milyon TL ciro yaparken, 2013 yılında 2 milyar 661 milyon TL ciro yapmış.
 
-Bizim ilimiz tarım ili. Tarımda verimlilik de arttı. Ekilebilen arazi miktarı 6 milyon dönüme yaklaştı.
 
-1.533 hektarlık arazinin tarıma kullanılan kısmı 683 hektar. Bu arazilerin ancak yüzde 17'si sulanabiliyor. Bütün tarım ürünlerine elverişli ilimiz. Bir pamuk cinsimiz var. Mısır'dan sonra en kaliteli pamuk burada yetiştiriliyor. Toprak yapısıyma, verimiyle ilgili bu. 2012 yılında 1 milyon 700 bin ton buğday, 201 bin ton arpa, 207 bin ton mısır, 191 bin ton da kütlü pamuk elde edildi.
 
-Silvan barajı sulama faaliyetine geçerse 2 milyon 500 bin dönüm arazi sulanıyor. Diğer barajlar da devreye girdiğinde sulanabilir arazi 4 milyona çıkıyor. Bu kadar arazi ne kadar iş gücü yataracak, tarıma dayalı sanayi gelişecek. Yani tarımla ilgili, sanayiyle ilgili çok büyük fırsatlar var.
 
-Karpuz, Dicle nehrinin yatağında, güvercinlerin gübresiyle yetişiyor. En büyük özelliği de bu. Çakıl ve kumun üzerinde yetişiyor.
 
-Hayvancılık OSB'miz 2007 yılında pilot olarak seçildi. Diyarbakır'da hem yem sektörü açısından hem de kırmızı et açısından büyük bir katkı sunacak. Bütün Türkiye'ye örnek olabilir.
 
-İki köyde, dört mezrada süt inekçiliğiyle ilgili proje geliştirdik. Süt toplama merkezi kurduk. İpekböceği ile ilgili proje yürütüyoruz. Şu anda Türkiye'de 130 ton üretim var. 53 tonu Diyarbakır'da. 
 
-Kalkınma Ajansı'yla hububat analiz laboratuarı kuruyoruz 900 bin TL değerinde. Bölgede ilk olacak. 100 bin tonluk lisanslı depoculukla ilgili bir çalışmamız da var.
 
DİYARBAKIR
 
Bölge: Güneydoğu Anadolu
 
Nüfus:1.592.162
 
Yüzölçümü: 15.272 kilometrekare
 
Kişi başı gelir: 8.029 dolar
 
İşsizlik: Yüzde 7.3
 
İlin ihracatı: 168 firma ile 212.7 milyon $
 
İl ekonomisine yön veren ürünler: Buğday, pamuk, mermer, canlı hayvan

HABERE YORUM KAT