1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çözüm noktasını konuşuldu
Çözüm noktasını konuşuldu

Çözüm noktasını konuşuldu

Diyarbakır'da gerçekleşen “Güneydoğu İş Kadınları Sempozyumu”na katılan Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Didar Avcı Türk, sempozyumda herkes tarafından bilinen kadın sorunlarını değil, sorunun çözüm noktasını tartıştıklarını belirterek, kad

A+A-

DİYARBAKIR'da 7-8 Ekim günlerinde bölgedeki çeşitli sektörlerde üretim yapan iş kadınlarını ihracata yönlendirmeye katkıda bulunmak isteyen ABD Adana Konsolosluğu, Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD), Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) ve TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından ”Güneydoğu İş Kadınları Sempozyumu” düzenlendi.

Sempozyumu değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Didar Avcı Türk, bölgedeki iş kadınlarının zirvesini gerçekleştirdiklerini belirterek, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Federal Kürdistan Bölgesi ve Ermenistan'dan misafirler ağırladıklarını dile getirdi. Sempozyumun amacına ulaştığının altını çizen Türk, sempozyumda kadın sorunlarını dile getirmediklerini bu sorunların herkes tarafından bilindiğini bu yüzden kendilerinin bu sorunun çözüm noktasını konuştuklarını aktardı. Türk, “Bizler iş konuşalım istedik. İki günlük program bölgelerarası ticarete yönelikti. İlk gün Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde tanımadığımız iş kadınlarının yaptığı işleri ve başarı öykülerini dinledik. Bir çoğumuz benzer bir çok hikayeyi yaşıyoruz. Ve bir çoğumuzda cesaretlendik bu hikayelerden” dedi.

'Zor bir bölgede yaşıyoruz'

Sempozyumun ikinci gününde ise, ekonomi alanında uzmanların sempozyuma katılım sağlayarak sunum yaptıklarını belirten Türk, uzmanların dış ticareti anlattığını aktardı. Sempozyumun Diyarbakır ve bölgeye çok yararlı olduğunu söyleyen Türk, katılımcıların zengin, farklı bir kültüre sahip olduğunu ve birbirlerine birçok deneyimi paylaştıklarını ifade etti. “Zaten yaşadığımız bölge, bırakın iş kadını olmak gerçekten kadın olmanın çok zor olduğu bir bölge” diyen Türk, kadın olarak aynı problem ve sıkıntıları yaşadıklarını belirtti. “Çözüm süreci”nden dolayı da mutlu olduklarını dile getiren Türk, şunları aktardı:

“Sürece çok umutlu bakıyoruz. Çünkü biz kadınlar acıyı derinden yaşıyoruz. Erkeklere göre bir sıfır geriden başlayan, elimizden hak ettiğimiz hakların alındığı ve gerçekten bunlar için mücadele verdiğimiz bir dönemdeyiz. Burada hepimiz birbirimizden güç alarak cesaretlendik. Biz yıllardır gerçekten çok büyük acılar yaşıyoruz. Bu sempozyum ile kadınların bir arada birbirlerine destek olması gerektiği inancı çıktı. Bizden daha sonra gelecek kadınlar rol model olacağız ve onları cesaretlendirip, yüreklendireceğiz.”

HABERE YORUM KAT