1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Çözüm ‘kentsel dönüşüm’müş…'
'Çözüm ‘kentsel dönüşüm’müş…'

'Çözüm ‘kentsel dönüşüm’müş…'

Sokağa çıkma yasağının on gündür sürdüğü Silvan’da, bir İçişleri Bakanlığı yetkilisinin, “Silvan’daki bu üç mahalleyi haritadan sileceğiz” sözlerinin ardından, ilçedeki bir savcının da yasağın sürdüğü üç mahalle için, “Kentsel dönüşüm o mahallelerde iyi o

A+A-

Silvan ilçesindeki yasağı ve sivil ölümlerini protesto etmek için geçtiğimiz Cumartesi günü belediye binası önünde eylem nedeniyle gözaltına alınanların mahkemesine katılan avukat Hadi Kolakan, bir savcının “Kentsel dönüşüm o mahallelerde iyi olur,” dediğini öne sürdü.


Diken’den Burcu Karakaş’a konuşan avukat Kolakan, savcıyla arasında geçen diyalogda, savcının polis ablukasındaki Konak, Tekel ve Mescit mahalleleri için çözüm olarak “kentsel dönüşümü” işaret ettiğini söyledi.
On günden beri abluka altında olan Silvan’da, sokağa çıkma yasağını protesto edenlere geçen Cumartesi günü güvenlik güçleri gaz ve tazyikli suyla saldırmıştı. Gözaltına alınan eylemciler, önceki gün serbest bırakılmıştı.


Hakim: Niye kahramanlık yapıyorsun?


Avukat Hadi Kolakan, mahkeme sırasında hakim ile arasında geçen ilginç diyaloğu Diken’den Burcu Karakaş’a aktardı. Kolakan, müvekkillerinin ifadesi alınırken, “Pişmanım” cümlesinin tutanaktan çıkartılmasını talep etmesi üzerine hakimin, “Niye kahramanlık yapıyorsun” dediğini söyledi.


Kolakan, şunları anlattı: “Cumartesi sabahı çatışmaların en yoğun yaşandığı günlerden biriydi. Öğleden sonra yakınlarından haber alamayan insanlar belediye binası önünde protesto için toplandı. Polis bu insanlara gazla saldırdı. Dördü çocuk 20 kişilik bir grup gazdan kaçarak bir eve sığındı. Polis de bu kişileri gözaltına aldı. Pazartesi günü sekiz yetişkinin sorgusuna ben katıldım.

Savcı, ifadeleri almadan sorgu hakimliğine adli kontrol tedbir talebiyle sevk etti. Bir şüphelinin ifadesinde kes yapıştır yöntemi kullanıldığı için geçen ‘Pişmanım’ ifadesinin çıkartılmasını istedim. Hakim de cevap olarak, ‘Niye kahramanlık yapıyorsun’ dedi. Ben de o ifadenin çıkması gerektiğini, burada hiç kimsenin suçlamaları kabul etmediğini söyledim. ‘Ben de bir noktadan kahramanım, cübbe de pelerinim’ dedim. Suçlamalar, hiçbir şiddet içermeyen barışçıl protestolar için çok ağırdı. Hakim daha sorguya başlamadan, ‘Devlet operasyonuna engel olarak öz yönetim kararı veren üyeleri destekliyorsunuz. Yani onlarla aynı suçu işlemiş oluyorsunuz. Müebbet bile alabilirsiniz’ dedi. Sonrasında adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldılar.”


Çare kentsel dönüşüm!


Avukat Kolakan ayrıca, bir savcıyla arasında geçen diyalogda da polis ablukasındaki üç mahalle için çözüm olarak ‘kentsel dönüşüm’ün ile getirildiğini belirtti.


Kolakan şöyle devam etti: “Bugün en sakin günlerden biriydi. Arada küçük patlamalar oldu. Bir muhtarın iddiasına göre polis, Konak, Tekel ve Mescit mahalleleri için ‘Buraları boşaltın’ diye anons geçmiş. Bu mahalleler için yaratılan algı, sivil olmadığı yönünde ama öyle değil. Mahalleler sivil dolu. Bir savcı kendisiyle yaptığımız sohbette, ‘Kentsel dönüşüm o mahallelerde iyi olur’ dedi. O esnada pek ciddiye almadım ama Ziya Pir’in İçişleri Bakanlığı yetkilisinden aktardığı sözler masada böyle bir şey olabileceği izlenimi uyandırdı.”


‘Üç mahalleyi haritadan sileceğiz’


HDP Milletvekili Ziya Pir, İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin kendilerine “Silvan’daki bu üç mahalleyi haritadan sileceğiz” dediğini aktarmıştı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler