1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çözüm-Der'den paralel yapı değerlendirmesi
Çözüm-Der'den paralel yapı değerlendirmesi

Çözüm-Der'den paralel yapı değerlendirmesi

DİYARBAKIR - Çözüm Süreci Sivil İnisiyatif Derneği (Çözüm-Der) Genel Başkanı Avukat Ercan Ezgin, paralel yapının bölgede çıkan birçok olaya karıştığını öne sürdü.

A+A-
Çözüm-Der Genel Başkanı Avukat Ercan Ezgin, paralel yapıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bölgede çıkan birçok olayda bu yapının parmağının olduğunu dile getirerek, başta bölgede yaşanan olaylar olmak üzere, tüm ülke genelinde çıkan olaylarla bu yapının ilgisinin olduğunu söyledi.
 
Paralel yapı eliyle gerçekleşmiş birtakım olayların yaşandığını ifade eden Ezgin, 17 ve 25 Aralık darbe girişimi, Kobani protestoları ve Cizre'de yaşanan olayların bu yapı tarafından yapılan örnekler olarak gösterdi.
 
Ezgin, “Özellikle son Cizre olaylarına bakıldığı zaman çözümü istemeyen gruplar ile paralelcilerin ortak hareket ettiği bariz bir şekilde ortadadır. Paralel yapı mensuplarının özellikle Kobani olaylarında kasıtlı ve kötü niyetli bir şekilde çatışma ortamı yaratılmasına izin ve imkan verdiği, gerekli müdahaleleri yapmayıp, gerekli tedbirleri almadığı, bazı yerlerde de gerekmediği halde provokasyon amaçlı aşırı güç kullanıldığı da görülmüştür.
 
Van ve Hakkari'de görülen polis provokasyonları bunlara örnektir. Bununla beraber özellikle bölgede çözümü istemeyen bazı grupların da çıkan olaylar için kullandıkları sihirli ve kulağa hoş gelen ancak bir o kadar da tehlikeli olan provokasyon kelimesi, özellikle sağduyu ve sükunet çağrılarının yapıldığı bir ortamdan sonra çıkan olayların ardından kullanılması olayın asıl sorumlularını gizleme, toplumsal tepki ve baskıları başka yönlere kaydırma, bölgede pazarlık gücünü de artırma manevrasıdır" dedi.
 
Ezgin, kritik bir sürecin yaşandığına dikkat çekerek, bölgenin artık sürgün, disiplin ve paralelci atamalarını ve anlayışını kaldırmayacak duruma geldiğini söyledi. Ezgin, "Süreç hassas ve kritik bir süreçtir.
 
Bölgeye atanacak idareci ve memurların da tecrübeli, hassas ve olayları doğru bir şekilde analiz ve sevk edecek kadrolardan seçilmesi lazım. Bölgedeki kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan atamalarda, bölgede konuşulan yerel dilleri bilen, nitelikli, tecrübeli, istekli ve bölge insanına karşı ön yargısız kişiler tercih edilmelidir.
 
Bölgede görev yapan emniyet ve milli eğitim kadrolarında halen de büyük oranda paralel yapı unsurları görev yapmaktadır. Ayrıca bölgede görev yapacak olan üst düzey kamu görevlilerinin atanmasına azami özen gösterilmelidir. Bölgede görev yapan kimi mülki amirler ile emniyet görevlileri, barış süreciyle bağdaşmayan tutum ve davranışlarından dolayı uyarılmalıdır" şeklinde konuştu.
 
 
(ÜN-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT