1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Coşkulu Avrupa Çocuk Filmleri Festivali
Coşkulu Avrupa Çocuk Filmleri Festivali

Coşkulu Avrupa Çocuk Filmleri Festivali

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Diyarbakır Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, Diyarbakır Valiliği ve Sur Belediyesi işbirliğinde 27-28-29 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen “Avrupa Çocuk Filmleri Festivali” İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşe

A+A-

Daha önce Avrupa Bilgi Merkezlerinin olduğu Kayseri, Antalya, İzmir, Trabzon ve Eskişehir gibi birçok ilde gerçekleştirilen "Avrupa Çocuk Filmleri Festivali" ni bu sene Diyarbakır`da gerçekleştirmek istediklerini kaydeden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Mehmet Nezir GÜNEŞ,  Film gösterimlerini aynı anda Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Cep Sineması, Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Cep Sineması ve Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Sinema Salonu olmak üzere 3 farklı mekanda gerçekleştirdiklerini  ve bu sayede 2500 civarında izleyiciyle buluşma olanağı elde ettiklerini belirtti.

 Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından “AB Bilgi Merkezleri Ağının Güçlendirilmesi Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilen film festivalinin Nisan ayının sonuna doğru Siirt ilimizde de gösterilmesinin planlandığını belirten Diyarbakır AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Mehmet Nezir GÜNEŞ, önümüzdeki yıllarda etkinliği gelenekselleştirmeyi planladıklarını ve aynı zamanda birkaç ilimizde eş zamanlı olarak film gösterimlerini gerçekleştirmeyi düşündüklerini ifade etti. 

3 gün süren “Avrupa Çocuk Filmleri Festivali” boyunca izleyicilere aşağıdaki filmler gösterildi.

Sevimli Dinozor Tatilde

Konu: Sevimli Dinazor Urmel, yaşadığı adanın en popüleridir. Adeta star ilgisi gören Urmel'in adadaki saltanatı, bir profesörün Barnaby adındakı küçük bir pandayı adaya getirmesiyle sarsılır. Barnaby'iyi kıskanan Urmel tekrar eski günlerine dönmek istiyordur ve bir gün tüccar bir adarm Urmel'e tekrar popülerliğini kazanma vaadi vererek onu bir eğlence parkına götürmeyi ikna eder. Aslında tüccarın niyeti kötüdür ve orada Urmel'i zincire vurur. Sevimli dinazoru kurtaracak olan da onun ardından gizlice gemiye binen Barnaby ve arkadaşlarıdır.

Cüceler Devlere Karşı: Gizli Oda

Konu:   Macera ve serüven dolu bir masal olan Gnomes & Trolls'de genç bir cüce olan Junior'ın tek isteği ağaç evine kurduğu laboratuvarında birşeyler icat etmektir. Junior'ın babası ve aynı zamanda orman cücelerinin lideri olan Jalle, oğlunun da kendisi gibi yetişmesini ve bir gün cücelerin başına geçmesini dilemektedir. Aralarındaki bu farka rağmen, Junior bir gün babasına yardım eder ve beraber hayvanlara yem dağıtırlar. O sırada olan olur ve kavgacı kardeşler Face ve Slim, yiyecekleri çalmak için plânlara girişirler. O sırada Jallie'nin de kazara yaralanması sonucu, Junior ve paranoyak bir horoz olan arkadaşı Sneaky orman yiyeceklerini korumak üzere maceraya atılırlar.

Afacan ve Kurbağa Surat

Konu:  Victor 10 yaşında sıradan bir kasabada yaşayan bir çocuktur. Sıkıcı yaz aylarını arkadaşları Jacob, Clara ve köpeği Sosis ile türlü yaramazlıklar yaparak geçirirler. Ta ki bir gün kasabalarına gezici bir sirk gelinceye kadar... Sirkin sahibi 'Cannonball King'in son bir gösteri yapacağını kasabada yaşayan herkesin bu son gösteride ortaya çıkıp kendi becerilerini gösterebileceğini ilan eder. Fakat bu eğlenceli teklif kasabanın en kötü yürekli ve en çirkin kişisi Freddy Frogface (Kurbağa Surat)'in Victor ve arkadaşlarına meydan okumasıyla zor bir hal alır. Şimdi bu cesur çocuklar köpekleri Sosis ile Freddy'nin her türlü engelini aşarak sirk gösterisine katılmaya çalışırlar. Danimarkalı çocuk kitapları yazarı Ole Lund Kirkegaard'ın aynı adlı çocuk kitabından uyarlanan filmin hedef kitlesi heyecanlı maceraları seven çocuklar.

Parti Tırtılları

Konu: Yetmişli yılların alameti farikası nedir diye Solucan Barry'ye sorsalar eminiz ki o da tavanda dönen bir parıldayan top ve cıvıl cıvıl bir disko müziği tarif ederdi, hem de bir sürünen yaratık olmasına rağmen! İşte; eğlence, dans, velvele, renk cümbüşü ve en önemlisi, eşi benzeri olmayan disko müziği de solucan Barry'nin vazgeçilmezleri! Bu fıkır fıkır, heyecanlı bilgisayar animasyonunda, Solucan Barry o bildik disko ritmini canlandırıyor. Çünkü o bir parti tırtılı! Gayet sıradan bir yaşamı olan Barry'ye bir gün babası bir kara plak hediye edecektir. Mükemmel dans eden Barry, senede bir düzenlenen şarkı yarışmasına katılmak için bir grup kurmaya karar verir.Ancak hayat, tempo tutmak kadar kolay değildir. Barry ve arkadaşları bir gün, yem niyetine topraktaki yuvalarından koparılıp alınıverirler. Dünyada birçok önemli festivalde yer alan ve eleştirmenlerce çok beğenilen film, İstanbul Film Festivali programında da yerini aldı.
               
 Paris'te Çılgın Macera

Konu: 1900'lü yılların başları... Paris herkesin bildiği Paris'tir. Paris'in büyük bahçelerinden birinde dev bir canavar yaşamaktadır. Bu canavar çok güzel ve genç bir kıza aşıktır. Bu imkansız aşk hikayesi, şehrin şiirsel yanından güç alacaktır.

Yönetmenliğini Bibo Bergeron'un üstlendiği animasyon 3D olarak çekildi ve İngilizce dublaj kadrosunda Goldberg, Jay Harrington, Catherine O'Hara, Danny Huston ve Vanessa Paradis gibi isimlerden güç aldı.
                 
Okyanus Dünyası 3D

Konu: Okyanus Dünyası 3D, uçsuz bucaksız okyanus evreninin derininde yatan gizem ve güzellikleri peliküle yansıtırken unuttuğumuz yahut farkında olamadığımız yaşamları tüm canlılığıyla hatırlatıyor. Kaliforniya'nın doğa mucizesi olan yosun ormanlarından Avustralya'nın saklı kalmış güzelliklerine ilerleyip Meksika kıyılarındaki Roca Partida adalarında son bulan bu yolculuk, binlerce köpekbalığı ve deniz hayvanına ev sahipliği yapan bu cennetin büyüsünü üç boyut tekniğiyle ölümsüzleştiriyor. Eşsiz ve unutulmaz güzellikteki karelerle sunulan bu okyanus belgeseli sinema seyircisinin tanık olabileceği en muazzam seyirliklerden biri görünümünde.

HABERE YORUM KAT