1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çoskk çocuk oyunları sahnede
Çoskk çocuk oyunları sahnede

Çoskk çocuk oyunları sahnede

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da düzenlenen 'Tombik Liderliği ve Oyun Hakemliği Semineri' kapsamında üçtaş, dokuztaş ve tombik oyunları uygulamalı gösterildi.

A+A-

Çocuk Oyunları Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Oktay Yerlikaya katıldığı seminerde, bir konuşma yaptı.

Çoskk kapsamında oynanan çocuk oyunlarının yeniden hayata geçirildiğini, Türkiye'nin yanı sıra Türk cumhuriyetleri, Balkanlar ve Kafkaslar'da yaptıkları derleme çalışması neticesinde 3 binin üzerinde oyuna ulaşıldığını belirten Yerlikaya, Türkiye'ye ise bu oyunların tasniflerinin yapılıp günümüzün algısı doğrultusunda topluma arz edecek niteliğe getirileceğini söyledi.

Diyarbakır Bağlar ilçesi Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda verilen seminerde, üçtaş, dokuztaş ve tombik oyunları uygulamalı gösterildi. Seminerin sonunda sınava tabi tutulan 104 katılımcıdan başarılı olanlara da belgelerinin törenle verileceği belirtildi.

Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Seyid Bakır yaptığı açıklamada, Diyarbakır Bağlar ilçesi Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda birdirbir, mendil kapmaca, tombik, üçtaş ve dokuztaş oyunlarının seminerinin yapıldığını bildirdi.

Çocuk oyunlarında unutulmaya yüz tutmuş toplumun değerlerinin bulunduğunu anlatan Bakır, "Bu bağlamda Çocuk Oyunları Spor Kulüpleri Konfederasyonu Türk cumhuriyetleri, Türkiye ve Balkanlar, Kafkaslar gibi bölgelerde yaptığı derleme çalışması neticesinde 3 binin üzerinde oyuna ulaştığını ve bu oyunların tasniflerinin yapılıp daha sonra da tekrar günümüzün algısı doğrultusunda topluma arz edilecek duruma getirildi. Şu anda bu oyunların mendil kapmacanın altında seksek, çelik çomak ve tombik oyununun altında da üçtaş, dokuztaş oyunları da Diyarbakır'da topluma arz edilecek" diye konuştu.

Çocukların günümüzde sanal alemin kurbanı olduklarının da belirten Konfederasyonun Diyarbakır İl Başkanı Seyid Bakır, "Çocuklarımızın gelecek nesillere sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri engelleniyor. Biz de bu oyunlarla çocuklarımızı kazanmayı hedefliyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları üzerinde hassasiyetle duruyoruz" şeklinde konuştu.


(İÜ-AKK-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT