1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çöpten çıkan evraklar Meclis'e taşındı
Çöpten çıkan evraklar Meclis'e taşındı

Çöpten çıkan evraklar Meclis'e taşındı

Sur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na ait yoksul yurttaşların yardım talebini içeren ıslak imzalı evraklar ve yoksul yurttaşlara ait kimlik bilgilerinin çöp konteynerinde çıkmasına ilişkin DİHA'nın servis ettiği haberlerin ardından BDP Diyarbakır M

A+A-

Ayna, konuya ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Önergede, son 10 yıl içerisinde Diyarbakır'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılan yoksulluk yardımı başvuru sayısına cevap verilmesini istenerek, şu soruların yanıtlanması istendi: "Yapılan bu başvurulardan kaçına ilişkin evrak Bakanlığınız yetkililerine ulaşmıştır? Yapılan bu başvurulardan kaçının yardım talebi işleme alınmıştır? Bakanlık olarak Diyarbakır Sur İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın denetimi yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu denetim en son ne zaman yapılmıştır? Söz konusu iddialara ilişkin Bakanlık olarak şu ana kadar başlatmış olduğunuz bir inceleme bulunmakta mıdır? Bulunmamakta ise bu durumun gerekçesi nedir? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılan başvurular üzerine başvuruyu yapan şahıslara işlemi hakkında geri dönüş verilmekte midir?"

DİHA'ya 8 Eylül'de ulaşan bilgiler çerçevesinde Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde bulunan toplu konutlar mevkisindeki bir çöp konteynerinde çok sayıda ıslak imza içeren ve 2013 yılı dahil yakın tarihe ait çok sayıda evrak bulunmuştu. Evraklar Diyarbakır Sur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na ait olmak ile birlikte aynı şekilde Sur Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşmalar Genel Müdürlüğü'ne ait birçok dosya da çöpe atılanlar arasında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT