1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çöpler yeraltına iniyor
Çöpler yeraltına iniyor

Çöpler yeraltına iniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çöp konteynırlarının yeraltına alınması için belediyelerce hazırlanan projenin yüzde 45′ini karşılayacak.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sokaklarda görüntü kirliliği oluşturan ve hijyenik olmayan çöp yığınlarının oluşmasını önlemek için çöp konteynırlarının yeraltına alınmasına maddi destek sağlayacak. Konuyla ilgili belediyelerden proje isteyen Bakanlık, onayladığı projelerin yüzde 45′ini karşılayacak.

'Toplanması kolay olacak'

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, konteynırların kaldırımda yer işgal ettiğini ve araçların çarpması sonucu kazalar meydana geldiğini belirtti. Yeraltı konteynırları sayesinde, çöp poşetlerinin etrafa dağılması ya da yayılması gibi kötü görüntülerle karşılaşılmayacağını dile getiren Mehmet Baş, “Çöplerin toplanması da daha kolay olacak. İnsanlar günün her saati çöplerini rahatlıkla atabilecekler” dedi.

'Belediyeleri destekleyeceğiz'

Mehmet Baş, Çevreci Sokak Projesi kapsamında, çanak anten ve tabela kirliliğinin önüne geçilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü anımsatarak, bunun ardından çöp konteynırları kirliliğine el attıklarını vurguladı. Çevreci Sokak Projesi ile insanların gönül rahatlığıyla gezip, dinlenebilecekleri, alışverişlerini yapabilecekleri sokakların oluşturulmasını hedeflediklerini ifade eden Mehmet Baş, şunları kaydetti:

“Belediyeler bu projelerde kilit öneme sahip. Bakanlık olarak biz belediyeleri destekleyeceğiz. Onlar Çevreci Sokak Projesi çerçevesinde kendi sokaklarında yapacakları ya da yapmak istedikleri projeleri Bakanlığımıza sunacaklar. Projeleri inceleyeceğiz ve belediyelere maddi ve manevi her türlü desteği sağlayacağız. Böylece hem belediyeler gelişecek hem de halkımızın daha temiz ve güzel bir çevre de yaşamasını sağlayacağız.”

Yeraltı konteynırlarının avantajları

Yeraltı çöp konteynırları, hijyeniktir ve açıkta kalan çöp poşetlerinin kedi köpek gibi hayvanlarca parçalanarak, çöplerin etrafa saçılmalarını önler. Görüntü kirliliğini ortadan kaldırır, depolama kapasitelerinin fazla olmasından ötürü iş gücünden ve zamandan kazanç sağlar.

HABERE YORUM KAT