1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çöp var, konteynır yok!
Çöp var, konteynır yok!

Çöp var, konteynır yok!

Her fırsatta toplumsal olaylar ile adından söz ettiren ve dar gelirli ailelerin ikamet ettiği yer olarak bilinen Bağlar'ın kenar mahalleleri, çöp konteynırlarının olmaması ve belediyenin ilgisizliği nedeniyle çöpten geçilmiyor.

A+A-

DİYARBAKIR'da her fırsatta toplumsal olaylar ile adından söz ettiren ve genel olarak dar gelirli ailelerin yaşamını idame ettirdiği yerler olarak bilinen Bağlar ilçesinin kenar mahalleleri, belediyenin ilgisizliği nedeniyle çöpten geçilmiyor.

Çöp konteynırlarının olmayışı nedeniyle çöpler yurttaşlar tarafından gelişi güzel yol kenarlarına atılırken, zamanında toplanmayan çöpler görüntü kirliliğinden ziyade hem kokuya, hem de hastalıklara kapı aralıyor. Yine özellikle hurda ve hırdavat toplayıcıları tarafından eşelenen çöplerin rüzgarın etkisi ile çevreye yayıldığı görülürken, mahalle sakinleri karşı karşıya kaldıkları manzara nedeniyle belediyeyi sorumlu tutuyor.

'Artık bir çözüm istiyoruz'

Bağlar'ın Kaynartepe Mahallesi'nde kıraathane işletmecisi Halil Bafta adlı yurttaş Bağlar Belediyesi yetkililerine defalarca çözüm konusunda başvurduklarını ama herhangi bir girişimde bulunulmadığını söyledi. 7 yıldır mahallede ikamet ettiğini ve son 2 yıldır da kıraathane işlettiğini söyleyen Bafta, “Buraya taşındığım gündem bu yana çöp sorunumuz devam ediyor. Bu şekilde çöplerin yerde kalması çocukların sağlığı için büyük tehlike arz ediyor. Çöp konteynırı olmadığı için gelişi güzel mahalle ortasına ve dükkan yanlarına dökülen çöpler nedeniyle bir çok işyeri dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Günde sadece bir kez çöp toplanıyor. Başvurduğumuz yetkililer ise, sokakların dar olması nedeniyle araçların ara mahallelere giremediğini veya konteynır parçalarının çalındığını söylüyor. Bu sorun yıllardır devam ediyor ve artık bir çözüm istiyoruz” dedi.

'Araçlar giremiyor'

Görüşüne başvurduğumuz belediye yetkililerinden Mehmet Turgay ise, mahalle aralarındaki çöplerin geçmişte traktörlerle toplandığını söyleyerek, “Yeni araçların alınmasıyla traktörleri devreden çıkarttık. Yeni aldığımız araçlar ise fiziki koşullardan dolayı sokak aralarına giremiyor. Çözüm olarak günde 3 defa çöpler toplanıyor” dedi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT