1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çöp bidonları esnafı rahatsız ediyor
Çöp bidonları esnafı rahatsız ediyor

Çöp bidonları esnafı rahatsız ediyor

Diyarbakr'ın en işlek yerlerinden olan Ofis semtinde belediyenin gelişi-güzel şekilde koyduğu çöp bidonları etrafa koku yayarken,çevrede bulunan esnaflar bu durumdan şikayetçi. Bu duruma tepki gösteren esnaflar, belediyeden bidonları başka yerlere taşımas

A+A-

Diyarbakır'da 20 yıl önce 'bomba konulur' endişesiyle sokaklardan kaldırılan çöp bidonları, çözüm süreci ile birlikte tekrar yerlerine konulmaya başlandı.

1990'lı yıllarda yaşanan terör olayları sırasında yol ve kaldırımlara konulan çöp bidonlarına bomba konulması nedeniyle 1993 yılında Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valiliği tarafından konulması yasaklanan çöp bidonları, yasağın kaldırılması ile birlikte tekrar yerlerine konuldu. Çöp konteynırlarının olmaması nedeniyle 20 yıldır vatandaşlar tarafından sokaklarda kaldırım kenarlarına rastgele bırakılan çöpler çevre ve görüntü kirliliğine neden oluyordu.

HEM GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ HEM KOKU
Belediyelerin çöp bidonlarını tekrar sokak ve kaldırımlara koyması olumlu karşılanırken, bazı semtlerde ise vatandaşların şikayetine neden oluyor. Bu yerlerden biri de merkez Yenişehir İlçesi'ne bağlı Ofis semtindeki Sanat Sokağı girişindeki alan. Belediyenin bidonları iş yerlerinin önüne koyması ve vatandaşların da çöpleri bidona atmak yerine dışarıya atması görüntü kirliliğinin yanı sıra etrafa koku yayıyor. Bu durumdan en çok rahatsız olanlar ise çevrede yaşayan vatandaşlar ve esnaflar. Esnaflar adına açıklama yapan Savaş Gider isimli esnaf,belediyeyi uyarmalarına rağmen bidonların kaldırılmadığını,kötü kokular yüzünden iş yapamadıklarını söyledi.

Bu durumdan çok rahatsız olduklarını ifade eden Gider,”Yenişehir Belediyesi bu bidonları 3-4 ay önce buraya bıraktı. O zaman bunu kabul etmedik ve kaldırılmasını istedik. Özellikle akşam saatlerinde sorun oluyor. Çok kötü kokular geliyor. Kokulardan dolayı burada durmak mümkün değil. Haliyle vatandaşlar da şikayetçi oluyor ve alış-verişe gelmiyor. Belediyeden isteğimiz bu bidonların yerini değiştirsinler.Böyle bir görüntü kentin en modern yeri olarak kabul edilen Ofis'e yakışmıyor. Belediyeden duyarlı olmasını bekliyoruz.”dedi.

HABERE YORUM KAT