1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çölyak hastaları ve aileleri piknikte buluştu
Çölyak hastaları ve aileleri piknikte buluştu

Çölyak hastaları ve aileleri piknikte buluştu

Kayapınar Belediyesi, Çölyak hastaları ve aileleri için piknik düzenledi,Yenişehir Belediyesi piknik alanında organize edilen pikniğe yaklaşık 200 kişi katıldı.

A+A-

Diyarbakır'da Kayapınar Belediyesi, her ay gıda yardımı yaptığı tahıl ürünlerini yiyememe hastalığı olarak bilinen Çölyak hastaları ve aileleri için piknik düzenledi.

Yenişehir Belediyesi piknik alanında organize edilen pikniğe yaklaşık 200 kişi katıldı. Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Aydın, bölgede Çölyak hastalarının sayısının diğer bölgelere göre daha fazla olduğunu belirterek, “Bu hastalığın tek tedavi seçeneği diyet programında kullanılan gıdaların pahalı olması nedeniyle ailelerimiz büyük zorluklar çekiyorlar.

Dar gelirli ailelerin ne kadar çok zorluk çektiklerini biliyoruz. Belediye olarak kendi bölgemizde hasta olan 48 hastamıza imkanımız ölçüsünde dayanışma ve destek olmaya çalışıyoruz. Bu desteğimiz artarak devam edecektir. Çölyak hastalarımız ile ailelerinin sıkıntılarının aşmanın yolu hükümetin bu soruna duyarlı yaklaşımıyla mümkündür.

Diyarbakır'da 600 yüzden fazla hasta olmasına rağmen hiçbir sağlık kurumunda hastalığın tespiti ve tedavisi yapacak doktor bulunmamakta. Bu sağlık bakanlığının bölgeye duyarsızlığıdır. Hükümetin acilen maddi dorumları iyi olmayan ailelere katkı sunması ve Diyarbakır'a acilen doktor atama yapması gerekiyor. BDP belediyeleri olarak bu soruna duyarlılığımızı ve desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

'Bize belediyeler kucak aştı'

Güneydoğu Çölyak Derneği Başkanı Veysi Çoban ise Diyarbakır'daki belediyelerin soruna duyarlılıkları nedeniyle birçok hastanın hayata tutunduğunu belirterek, “Bu çocuklarımız buğday, yulaf, arpa ve çavdar ve bunlardan yapılmış hiçbir ürün yiyemiyorlar. Hastalar için uygun olan yarım kg makarnanın en ucuzu 10 milyon. Belediyemizin katkısı ve bizler için piknik düzenlediği için teşekkür ederiz ” dedi.

HABERE YORUM KAT