1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çok temiz ortamlar da çocukları hasta ediyor
Çok temiz ortamlar da çocukları hasta ediyor

Çok temiz ortamlar da çocukları hasta ediyor

Vücudun savunma gücü olan bağışıklık sisteminin; ağız, burun ya da deri yoluyla dışarıdan gelen virüslerin vücuda girişini engellediğini belirten uzmanlar, bunun, kişinin hastalık kapmasını da engellediğini belirtiyor. Ancak, fazla korumacı ailelerin çocu

A+A-

Uzmanlar, bir çocuğun her yıl aşağı yukarı 7-10 kez üst solunum yolları enfeksiyonu geçirmesinin son derece normal ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir durum olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, bu nedenle çocukların bağışıklık sisteminin gelişebilmesi için çevredeki mikrop ve bakterilere de ihtiyaç duyduğunu dikkat çekiyor.
 
ÇOCUKLARIN BULUNDUĞU ORTAM
 
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Merve Başkan, bağışıklık sisteminin, çocukluk döneminde kuvvetlendirilmesi, yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Düzenli beslenmenin yanı sıra çocukların sağlıklı ortamlarda büyümesinde bağışıklık sisteminin gelişmesinin önemli bir rol oynadığını belirten Dr. Başkan, ancak sağlıklı ortam denildiğinde akla aşırı hijyen ortamlar gelmemesi gerektiğini kaydetti. Dr. Başkan, bu sebeple çocukların bağışıklık sisteminin gelişebilmesi için çevredeki mikrop ve bakterilere de ihtiyaç duyduğunu vurguladı.
 
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDEKİ FARKLILIK

 
Aynı ortamda, aynı ailede yaşayan ikizlerde bile bağışıklık sisteminin farklılıklar gösterebildiğini kaydeden Dr. Başkan, fazla korumacı ailelerin çocuklarında bağışıklık sistemi yeterince gelişemediği için daha sık ve daha ağır enfeksiyonlar geçirme riskleri olduğunu ifade etti. Dr. Başkan, şöyle dedi:
 

“Öz çamaşır suyu gibi maddelerle evin sık sık temizlenmesi çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesini engeller. Çocuk, ne kadar çok yaşadığı çevreyle ilişkide ise yaşıtları ile oynuyor, toprakla oynuyor ise o kadar bağışıklık sistemi güçlenir. Ailenin tek çocuğu olup steril çevrede yaşayan çocuklarda bağışıklık sistemi gelişemez ve bunun sonucunda çocuk sık sık hasta olurlar. Çok kardeşli kalabalık evlerde büyüyen çocuklar ise daha güçlü bağışıklık sistemine sahiptirler. Toplumsal bir flora vardır ve çocuk bu flora ile iç içe yaşayarak bağışıklığını güçlendirir.”
 
STERİL ORTAMLARDA BÜYÜYEN ÇOCUKLAR


“Kreşe giden çocuklar, eğer evde çok korumacı ve steril ortamda büyütülmüşler ise doğal olarak kreşin ilk yıllarında birçok mikroorganizma ile karşılaştıkları için sık enfeksiyon geçireceklerdir." ifadesini kullanan Dr. Başkan, “Bu enfeksiyonlar, yüzde 80 viral enfeksiyonlardır. Bu durumda gereksiz antibiyotik kullanımı ile çocuğun cilt, bağırsak, boğaz florası bozularak bakteri direnci artar, çocukta alerji, astım ve atopi riski artar.” dedi.
 
Bu süreçte yapılan en büyük hatanın, geçirdikleri üst solunum yolları enfeksiyonlarından ötürü çocuğu kreşten alarak kişisel gelişimine engel olmak olduğuna dikkat çeken Dr. Başkan, “Unutulmamalı ki eninde sonunda çocuk okula başlayınca yine aynı mikroorganizmaları içeren toplumsal floraya girecek. Yine bu enfeksiyonları ilk yıllarında geçirecektir. Çocuk, bu florayla ne kadar erken karşılaşırsa o kadar güçlü bağışıklık sistemi olur." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT