1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Çocuklarınızı sevgi ile tehdit etmeyin
Çocuklarınızı sevgi ile tehdit etmeyin

Çocuklarınızı sevgi ile tehdit etmeyin

Psikolog Özgül Kılıç, okulların açılması ile birlikte okul çağındaki çocukların bir takım problemler yaşadığını belirterek, çocukların sevgi ile tehdit edilmemesi gerektiğini söyledi.

A+A-
Psikolog Özgül Kılıç anne-babalara önemli açıklamalarda bulundu. Çocukların anne babalarından ilk ayrılış sürelerinde fazla zorlanmamaları ve sıkboğaz edilmemeleri gerektiğini aktaran Kılıç, “Anne ve babalar çocukları bu ilk ayrılış süresinde çok fazla zorlamamaları 'mutlaka okula gideceksin, yoksa seni sevmem' tehdidiyle 'seninle ilgilenmem' gibi cümleler kurmamaları gerektiğini ve çocuğu özellikle sevgi ile tehdit etmemeleri gerektiğini söylemek istiyorum” dedi.
 
'Gençlerde de kaygı düzeyi olabilir'
 
Tatil süresinin uzun oluşunun çocukların uyum sürecini zorlaştırdığına dikkat çeken Kılıç, şunları söyledi:
 
“Okulların açılması ile birlikte çocukların da psikolojilerinde bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Anneden ayrılma, okul kaygısı, tekrar disipline olma… En uzun tatil kullanan ülkelerden birisiyiz. 2 aylık 3 aylık bir süre içinde çocuk yeniden disipline olacak. Bununla birlikte özellikle ergenlik döneminde gençlerde de kaygı düzeyi olabilir. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Problemlerimizi çözerken daha sakin bir şekilde çözmeyi hedefleyelim. Öfkeliyken karar almayalım. Gerginken, stresliyken, konuşmayalım birbirimizle. İletişime geçeceksek bunu sakin ortamlarda sakin bir şekilde yapalım ki doğru karar vermiş olalım.”
 
'Okula neden gitmek istemediğini gözlemleyin'
 
Okul yaşının 6 yaşına indirilmesinden sonra bazı ailelerin yaşadığı problemlerden dolayı kendilerine müracaat ettiğini aktaran Kılıç, “Okul yaşının 6 yaşına indirilmesinden sonra bize sık sık müracaat eden aileler ve çocukları var. Eğitim süreci uzun ve her çocuğun olgunlaşma süreci aynı yaşta olmuyor. Çocuğu çok fazla eleştirmeyerek telkinlerde bulunalım. Okula neden gitmek istemediğini gözlemleyin. Eğitim süreci uzun bir süreç çocuğa çok fazla baskı yaparak özellikle okulun ilk başladığı günlerde korkutarak sürdürmemek gerektiğini de öğretmek gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT