1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklarının cenazelerini zafer işaret ile selamladılar
Çocuklarının cenazelerini zafer işaret ile selamladılar

Çocuklarının cenazelerini zafer işaret ile selamladılar

Suruç'taki patlamada yaşamını yitiren Nazlı Akyürek ve Veysel Özdemir, memleketleri Diyarbakır'da binlerce kişinin katıldığı cenaze törenleri ile son yolculuklarına uğurlandı.

A+A-

Evlatlarının cenazelerini taşıyan konvoyu kent halkı, zafer işaretleri ile selamladı.

Cenaze törenleri sırasında katliama dönük gösterilen tepkiler sırasında "TIR'lar dolusu silah gönderdiler TIR'lar dolusu oyuncak getirenleri katlettiler" yazılı bir döviz taşınması da dikkat çekti.
 
Kobanê'nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'nin birçok kentinden gelen arkadaşları ile birlikte Urfa Suruç'a giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine dönük canlı bomba saldırısında yaşamlarını yitiren Nazlı Akyürek ve Veysel Özdemir, memleketleri Diyarbakır'a binlerce yurttaşın katıldığı cenaze töreniyle sonsuzluğa uğurlandı.
 
Antep Adli Tıp Kurumu'ndan yapılan otopsi işlemlerinin ardından memleketlerine doğru yola çıkarılan Nazlı Akyürek, Veysel Özdemir, Mücahit Erol, Serhat Devrim, Mert Ali Barutçu, Süleyman Aksu ve Yunus Emre Şen'in cenazelerinin yer aldığı konvoy, Diyarbakır girişindeki Ava Petrol Tesisleri'nde ailelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaş tarafından karşılandı.
 
Karşılanan konvoyda yer alan Mücahit Erol, Serhat Devrim ve Mert Ali Barutçu'nun cenazeleri memleketleri Muş'a, Yunus Emre Şen'in cenazesi ise memleketi Van'a gönderilmek üzere yeniden uğurlanırken, Nazlı Akyürek ve Veysel Özdemir ile cenazesi yarın memleketi Hakkari-Yüksekova'ya gönderilecek olan Süleyman Aksu'nun cenazeleri ise konvoy eşliğinde Diyarbakır kent merkezine getirildi.
 
Konvoyun geçiş güzergâhında bulunan yurttaşlar tarafından zafer işaretleri ile selamlanan gençlerin cenazelerinin bulunduğu tabutlar, İskanevleri Kavşağı'na getirildikten sonra kitle tarafından bulundukları cenazelerden indirilerek omuzlara alındı. Omuzlar üzerine Yeniköy Mezarlığı'na getirilen cenazelerden Nazlı Akyürek ile Süleyman Aksu'nun cenazeleri morga kaldırılırken, Veysel Özdemir'in cenazesi ise dini vecibeleri yerine getirilmek üzere mezarlık içindeki camiye götürüldü.
 
Dini vecibeleri yerine getirildikten sonra Özdemir için cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının bitiminin ardından yeniden omuzlara alınan Özdemir'in tabutu, "Katil IŞİD, işbirlikçi AKP" ve "Şehîd namirin" sloganları eşliğinde defnedileceği kabri başına götürüldü.
 
 
Katliamı dönük dikkat çekici döviz
 
Cenazenin mezarlığa getirilişi esnasında "TIR'lar dolusu silah gönderdiler TIR'lar dolusu oyuncak getirenleri katlettiler" yazılı bir döviz taşınması dikkat çekti.
 
Kabri başına getirilen Özdemir'in naaşı, dualar eşliğinde toprağa verildi. Özdemir'in mezarı başında konuşan törene katılan isimlerden DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Kürt halkının üzerinde yıllardır soykırım politikaları yıllardır uygulandığına dikkat çekerek, "Artık bu soykırım politikaları şiddetlenerek katliamlara dönüştü. Seçimden önce Diyarbakır'da ve daha sonra Kobanê ve Suruç'ta katliamlar yapıldı. Karanlık güçlerin eliyle yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz" dedi.
 
Akyürek, kadınların omuzlarında taşındı
 
Özdemir için yapılan cenaze töreninin ardından kitle bu kez Nazlı Akyürek'in cenazesini morgdan alarak, defnedileceği 450 Evler Mezarlığı'na götürmek üzere konvoy eşliğinde yola çıktı. Dini vecibelerin yerine getirilmesi için önce mezarlıktaki 450 Evler Cami'ne getirilen Akyürek'in tabutu, kadınların omuzlarında camiye taşındı. Tamamlanan işlemlerin ardından Akyürek'in yeniden kadınların omuzlarına alınan tabutu, "Şehit namirin" sloganı eşliğinde defnedileceği kabri başına getirildikten sonra tabutundan çıkarılan kefene sarılı cenazesi dualar eşliğinde toprağa verildi.
 
Defin işlemini ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, Suruç'taki katliamı yapanların belli olduğunu ifade etti. Bu planlı saldırıyı yapanın devlet ve AKP olduğunu vurgulayan Demirel, "Gençlerin otobüsleri Suruç'a gelene kadar yolda defalarca aranıyor. Bu kadar yolda arama yapılıyor neden Suruç'da yapılmıyor. Buradan anlıyoruz ki bu saldırı planlı yapıldı" dedi. Yapılan konuşmalar sonrası kitle mezarlıktan ayrıldı.
 
 
Toprağa verilen Akyürek'in için 450 Evler Yas Evi'nde, Özdemir için ise Kulplular Yas Evi'nde ailelerince taziye kuruldu.
 
Süleyman Aksu'nun cenazesi ise akşam saatlerinde defnedilmek üzere memleketi Hakkari Yüksekova'ya uğurlandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler