1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocukların psikolojisi bozuldu
Çocukların psikolojisi bozuldu

Çocukların psikolojisi bozuldu

Dört günden beri sokağa çıkma yasağının yaşandığı Sur ilçesinde evinde mahsur kalan arkadaşımız Selim Kaya, esaret adlında geçen günlerini siz değerli Özgür Haber Okurlarıyla paylaştı. İşte Kaya’nın en yalın şekildeki izlenimleri:

A+A-

Hayatımın en sıkıntılı 4 günü


 “Cumartesi sabahı saat 05.00 dolaylarında Polis ve YDGH üyeleri arasında başlayan ve 2 gün boyunca devam eden silahlı çatışmalar nedeniyle insanların evlerinde mahsur kaldığı Sur İlçesinde on binlerce çocuğun psikolojisi bozuldu.

 

Özellikle her patlama sırasında kızım Roza’nın çok korktuğunu ve akabinde, daha önce alışık olmadığımız bazı hareketler ve davranışlar yaptığına şahit oldum. Olayların nispetten yumuşadığı 4. günde öğlen sıralarında komşu çocukların da aynı durumu yaşadıklarını öğrendim. Çatışmadan sonraki 2 gün ise polislerin arama tarama operasyonu devam etti.
 
Mahalle halkı ekmeklerini bölüştü


Bu 4 günlük süre zarfında, daha önceleri ekmeklerini günlük olarak fırından alan yurttaşların hemen tamamı aç kaldı. Çatışmanın 2. gününde sular ve aynı gün öğleden sonra da elektrikler kesildi. Kadınlar, su ihtiyaçlarını başka mahallelerden temin etmeye çalıştı.

 

Ancak ekmeklerini tandıra pişiren ailelerin ekmek sıkıntısı yaşamadığı ve hatta evinde yeterli miktarda ekmeği bulunan mahallelilerin bunu komşularıyla paylaştığını mahalledeki kadınlardan duydum.

 

Operasyonun 3. gününde sıkıntıda patlamak üzereyken bölge temsilcisi, fotoğraf kurulu üyesi ve konu yazarı olduğum Atlas Dergisi’nde Ocak ayında çıkan, “Yaban Karacadağ” başlıklı haberimle ödül aldığımı öğrendim. Ne var ki buna pek sevinemedim. Velhasıl dört gün boyunca ben de gündüzleri kitap okumaya çalıştıysam da bundan pek verim aldığımı söyleyemedim. Bu sıkıcı ve moral bozucu 4 günde en sevindirici haber ise bence mahalle kadınlarının ekmeklerini komşularıyla bölüşmesi oldu”

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler