1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocukları patlayıcı maddelerden uzak tutun!
Çocukları patlayıcı maddelerden uzak tutun!

Çocukları patlayıcı maddelerden uzak tutun!

Bayram günlerinde çocukların tehlikeli patlayıcı maddeleri kullanmaması konusunda uyarılarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lokman Balyen, çocukların patlayıcı maddelerden uzaklaştırılması gerektiğini söyledi

A+A-
Özellikle bayram günlerinde çocuklar tarafından kullanılan çeşitli patlayıcı maddelerin göz kaybına varan bir çok durumla karşılaşıldığını anlatan Özel Bağlar Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lokman Balyen, anne ve babaların, çocuklar tarafından kullanılan patlayıcı maddeler hakkında bilinçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Bayramlarda patlayıcı ve tehlikeli maddeleri çocuklardan uzak tutmak gerektiğini anlatan Balyen, oyuncak silah, maytap, çatpat, torpil, roket, fişek gibi patlayıcı maddelerin çocuklara oyuncak niyetine verilmesinin bilinçsizlikten kaynaklandığını söyledi. Balyen, “Özellikle bayram günlerinde patlayıcı maddelerden kaynaklanan çok sayıda vakalar yaşanıyor. Bu maddelerden dolayı göz kapakları, kornealarında, lenslerinde yaralanma ve özellikle ağır görme kaybıyla kendini gösteren bir çok hastaya müdahale ettim. Bu tehlikeli ve patlayıcı maddeleri çocuklardan uzak tutmak lazım ve çocuklarla patlayıcıların ilişkisini kesmek gerekiyor. Bu konuda ailelere çok büyük sorumluluklar düşüyor. Özellikle anne ve babalar bu konularda bilgi ve bilinçlendirilmeli. Ayrıca, bu patlayıcı maddelerin satışını yapanları, cezalandırmak gerek, onlara karşı somut yasal önlemler ve caydırıcı cezalar uygulanmalı” dedi.
 
“Körlüğe neden olabiliyor”
 
Çocukların patlattığı tehlikeli maddelerin göz kaybına da neden olabileceğini belirten Op. Dr. Balyen, bayram günlerinde bu vakaların çok sayıda yaşandığına dikkat çekti. Balyen, “Bunlar patlayıcı ve yanıcı maddelerdir. Gözümüz en hassas organımız olup, savunmasız, açıkta ve korunmasızdır. Bu yüzden bu patlayıcı maddelerden en fazla gözlerimiz zarar görüyor. Daha önce buna maruz kalan hastalarda, göz kanamasından tutun, travmatik kataraka, ağır görme kaybından, körlüğe kadar hatta göz kaybına kadar giden bir durumla karşı karşıya kaldık.
 
Böylesi vakalarda biz gözü maalesef eski duruma getiremiyoruz. Bu yüzden bu patlayıcı maddeler, öyle görüldüğü gibi basit patlayıcılar değildir. Bu patlayıcılar aynı zamanda çocuğun psikolojisinin bozulmasına neden olup, ileri yaşamını da etkiliyor. Böylesi travmalar, hem fiziksel, hem psikoloji hem de sosyolojik problemlere neden oluyor. Çocuğun fiziksel olarak, görme kaybına sebep oluyor, psikolojik boyutta ise, travma yaşanırken, çocuğun üzerinde olan etkisinden dolayı psikolojisini bozuyor. Bunun dışında ise, bu durum sosyolojik bir problem haline geliyor” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT