1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklardan büyük başarı: 1327 kg atık pil toplandı
Çocuklardan büyük başarı: 1327 kg atık pil toplandı

Çocuklardan büyük başarı: 1327 kg atık pil toplandı

Günlük hayatta pek çok alet ve edevatta kullandığımız pillerin zararlarını biliyor muyuz? Bir kalem pilin 4 metrekarelik toprağı tarım yapılamaz hale geldiğini ya da yer altı sularını kirletip doğanın dengesini bozduğunu biliyor muyuz? Diyarbakır Büyükşeh

A+A-

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'na bağlı Çevre Koruma Müdürlüğü, 2012 yılı sonunda atık pillerin çevre ve halk sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma çalışmalarını başlattı. Çevre Bakanlığı'ndan atık pilleri toplama yetki belgesi alan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İhracatçıları Derneği ile ortak çalışma yürütüldü.

Bu kapsamda yapılan eğitim çalışmasının ardından kent genelindeki okullara 250 adet, kentteki AVM'lere 50 adet ve dilekçe ile başvuran kurum ve kuruluşlara 48 adet olmak üzere toplam 348 adet atık pil kutusu dağıtıldı. Şubat 2013 ortalarından Nisan 2013 sonuna kadar yürütülen çalışmalar sonucunda 25 ayrı okuldan toplam 1327 kilogram atık pil toplandı. Toplanan pillerin çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi amacıyla merkezi İstanbul Şişli'de bulunan İstanbul Çevre Yönetimi (İSTAÇ )A.Ş.'ye gönderimi gerçekleştirildi.

 25 okul kampanyaya aktif katıldı

1935 öğrenci mevcudu bulunan Bismil İlköğretim Okulu öğrencileri tek başına 200 kilogram atık pil toplarken, 2000 öğrenci mevcudu bulunan Hantepe İlköğretim 191 kilogram atık pil topladı. 289 öğrenci mevcudu bulunan Kırklardağı İlköğretim Okulu ise 122 kilogram atık pil toplayarak öğrenci başına en çok pil toplayan okul oldu.

 Piller toprağı, suyu ve insanı zehirler

Pillerin insan sağlığına ve çevreye çok büyük zararları olduğunu anlatan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nda görevli Çevre Mühendisi Deniz Kıraç, pillerin cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt gibi pek çok kimyasal maddelerden üretildiğini hatırlattı. Pillerin gelişi güzel çöplere atılması, doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesinin çevre açısından büyük tehlikeler yarattığını belirten Kıraç, “Pillerin toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışabilir. En başta toprak kullanılmaz hale gelir, bir küçük kalem pil 4 metrekare toprağı kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirir” dedi.

 İnsanlar üzerinde de etkisi büyük

Pillerin yarattığı su kirliliğinin sudaki ekosistemi de alt üst ettiğini vurgulayan Kıraç, “Etkilenen sadece su ekosistemi değil, aslında tüm ekosistemdir. Zaman içerisinde bu etkiler insanlar üzerinde de görülür” şeklinde konuştu. Kıraç, başlattıkları Temizlik Kampanyası çerçevesinde atık pilleri toplama çalışmasının okullarda sürdürülmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT