1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklarda taş hastalıklarına dikkat
Çocuklarda taş hastalıklarına dikkat

Çocuklarda taş hastalıklarına dikkat

DİYARBAKIR - Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bölümü'nden Prof. Dr. Abdurrahman Önen, çocuklarda üriner sistem taş hastalıkları hakkında uyarılarda bulunarak, "Çocuklarda böbrek ve idrar yolu taşı hastalıklarının tanı ve tedavisi, yetişkinler

A+A-

Çocuklarda böbrek ve idrar kanalı taşlarında kanallarda darlık olasılığı olduğuna ifade eden Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bölümü'nden Prof. Dr. Abdurrahman Önen, sadece taşın kırılması veya çıkarılması yeterli olmayabileceğini söyledi. Önen, “Bazı taşlar sürekli tekrarlama eğiliminde olduğundan taşın cinsi de mutlaka incelenmeli ve çocukta sürekli taş oluşumuna neden olabilecek hastalıklar araştırılarak gerekli önlemler alınmalıdır. Çocuk yaş grubunda üriner sistem taş hastalığı yetişkinlere göre farklılık gösterir. Üriner taş saptanan çocuklarda tıkanıklık ve enfeksiyon gibi akut problemlerin olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Tıkanıklık veya enfeksiyon varsa önce üriner sistemdeki birikmiş kan ve enfeksiyona neden olabilecek sıvıların boşaltılması ile rahatlama sağlanmalıdır" diye konuştu.

"TAŞLARIN TEDAVİSİ LAZERLE MÜMKÜN"

Erişkinlere uygulanan vücut dışı ses dalgaları ile taş kırma yöntemi artık çocuklardaki taş hastalıklarında da uygulanabildiğini anlatan Prof. Dr. Abdurrahman Önen, "Bu şekilde kırılamayan taşlara ise endoskopik yani ameliyat kesisine gerek olmayan yöntemle yerleştirilen ince aletlerle taş, lazerle parçalanarak çıkarılmaktadır. Üriner sistem taş hastalıkları bulunan çocukların ailesinde yaygın taş hastalığı varsa ve çocukta taş oluşumu tekrarlıyorsa, bu hastaların genetik açıdan mutlaka kontrol edilmesi gerekir” diye konuştu. Çocuklarda böbrek daha hareketli ve küçük, idrar kanalı ince ve özellikle üst üreter duvarı zayıf olduğu için taş, çocuk girişimleri konusunda deneyimli olan hekimler tarafından yapılması gerektiği konusunda uyaran Önen, “Aksi takdirde, hayati risk taşıyan ciddi sorunlar görülebilir. Taşların oluşmasını önlemede en önemli faktör alınan sıvı miktarıdır. Bünyesi taş oluşturmaya yatkın çocuklar, günde en az 2 litre su içmediğinde idrar miktarı azalacak, yeteri idrar daha yoğun bir duruma gelecek ve idrardaki taş oluşturan maddelerin çökmesi ile yeni taşlar oluşacaktır" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT