1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklarda okul korkusu oluşturmayın
Çocuklarda okul korkusu oluşturmayın

Çocuklarda okul korkusu oluşturmayın

Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Yeni eğitim öğretim yılı öncesi anne babalar da çocukları kadar heyecanlı ve telaşlı. Bu yıl 66 aylık çocukların okula gitmeleri için istenen rapor sistemi kaldırılınca karar verme sorumluluğu artık velilerde.

A+A-

Bu durumda anneler ve babalar ne yapmalı? “Çocuğumun gelişim düzeyi yeterli mi? Eğitim yaşamına başlamaya hazır mı? Daha hala 'küçük' mü, yoksa artık 'büyüdü' mü? Okulda düşmeden sınıfına kadar gidebilecek, tuvalet, el yıkama gibi gereksinimlerini kendi kendine karşılayabilecek mi?” Ve daha birçok soru, okula yeni başlayacak çocukların anne ve babalarını, karar verme sürecinde zorlayacak. Bu zorlu süreçte, Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ilgın Başaran, velilere tavsiyelerde bulundu.
 
ÖNEMLİ OLAN ÇOCUĞUN HAZIR OLMASI
 
Yrd. Doç. Dr. Ilgın Başaran, anne babaların bu kararları kendilerinin verebilecekleri gibi uzmanlardan da yardım alabileceğini belirterek, “Önemli olan çocuğun ilkokula hazır olma düzeyidir. Dil ve bilişsel gelişim düzeyleri izlenmelidir. Çocuğun dil gelişimi, kendi duygu ve düşüncelerini ifade edecek düzeye gelmiş midir? Çocuğun bilişsel gelişimi ise müfredatı kavrayacak düzeyde midir? Renk, sayı, şekil algısı, karşılaştırma ve muhakeme becerisi yeterince gelişmiş ve yaş grubuna uygun mudur? Bu değerlendirmeleri, eğer çocukları kreş, anaokulu gibi eğitim ortamlarında bulundularsa, okullarındaki eğitimcilere danışarak yapabilirler. Ancak eğer çocuk evde bakıldı ise ve bakan kişiler aşırı korumacı bir tutum içinde çocuğu yetiştirdilerse, karar vermede zorlanacakları kaçınılmaz. Hele bir de aile bireyleri birbirine çok bağlı ya da bağımlı iseler, genellikle biri öbürüne bir şey olacağı korkusunu yaşayacağı için 'okul korkusu'na zemin hazırlayabilir ve çocuk okula gitmek istemeyebilir.” dedi.
 
KORUMACI TUTUM SORUN OLABİLİR
 
Bu durumla karşılaşacak anne babaların, çocuklarının korkularını ortadan kaldırabilmek için hiç tanımadığı bir ortam olan okul ile ilgili çocuklarına bilgi vermeleri gerektiğini ifade eden Başaran, “Anne ya da babada çocuğundan ayrılma kaygısı varsa, bu kaygı çocuğa da geçecek, çocuk kendi başına kalacağı için kendini güvensiz hissedecek ve okula gitmek istemeyecektir. Ya da aşırı korucu anne baba tutumundan sıkıldığı için çocuk kendisi okula gitmek isteyecek ama onun 'yeterince büyümedin, seneye başlarsan daha iyi olur, bensiz ne yaparsın okulda' gibi korumacı tutumlarla özgüveni sorgulanacaktır.” diye konuştu.
 
66 AYLIK ÇOCUKLAR OKULA GİTMELİ Mİ?
 
Daha önce okul deneyimi olsun ya da olmasın, 66 aylık bir çocuğun gerekli gelişimleri göstermişse ve okula gitmeye kendini hazır hissediyorsa eğitime başlayabileceğini belirten Başaran, “Anne babalar da karar verirken kendi korumacı tutumlarını bir kenara bırakıp, çocuklarının zihinsel ve fiziksel gelişimlerini dikkate alarak bu kararı almalı ya da eğitim alanında uzmanlardan yardım almalıdır.” dedi.

HABERE YORUM KAT