1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklarda ishale Dikkat edin
Çocuklarda ishale Dikkat edin

Çocuklarda ishale Dikkat edin

Uzmanlar çocuklarda görülen ishal vakalarında dikkat edilmesi gereken konularda uyarılarda bulundu. Özel Yeni Sevgi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Serkan Erdoğan, ishal olan bebeklerin sıvı kaybı yaşanmaması için mutlaka emzirilmesi ge

A+A-

DİYARBAKIR- Sıcak havalar ile birlikte çocuklarda ve bebeklerde ishal vakaların yüksek oranda olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde ishal hastalığının tedavisinde uzmanlardan uyarı geldi.

 

UZMANLAR UYARDI

 

Özel Yeni Sevgi hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Serkan Erdoğan,ishal vakalarının sıcak havalarda daha da artış gördüğünü belirterek, "Yaz aylarında ishal vakalarında büyük artış görülmekte.Havaların ısınması ve gıdalardaki mikroplar çabuk bulaşmakta. Bu bakteriler çabuk bulaşıp çocuklar ve bebeklerde ishal yapmakta. Güneydoğu Anadolu bölgesinde prozotua (parazit) daha çok görülmekte. İshal vakalarında en etkin tedavi yöntemi sıvı kaybını önlemektir. Bölgede ishal olan bebekleri emzirmemek gibi bir inanış bulunmakta. Bu tamamen asılsız bir inanış. İshal olan bebeklerin sık sık emzirilmesi gerekmektedir. İshal vakalarında bir diğer yöntemde antibiyotik tedavisi yöntemidir."diye konuştu.