1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklarda FMF'ye dikkat
Çocuklarda FMF'ye dikkat

Çocuklarda FMF'ye dikkat

Yineleyen şiddetli ateş ve buna eşlik eden karın ağrısıyla kendini gösteren Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığının, tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliği sonucu ölümlere yol açabileceği bildirildi.

A+A-

 

Tıp literatüründe Familial  Mediterranean Fever (FMF) adıyla bilinen, yineleyen şiddetli ateş ve buna eşlik  eden karın ağrısıyla kendisini gösteren Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının tedavi  edilmediğinde böbrek yetmezliği sonucu ölümlere yol açabileceği bildirildi.
 
Alerji-İmmunoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer  Cevit,  FMF hastalığının yüzde 40-60 oranında  genetik nedenlere bağlı olduğunu belirtti.
 
Hastalığın iltihabı durdurucu mekanizmalardaki bozukluk nedeniyle ortaya  çıktığını ifade eden Cevit, ”Hastalığı freni bozulmuş, durmak bilmeyen bir  arabaya benzetebiliriz. Vücudun iltihabı başlatıcı ve durdurucu mekanizmaları  vardır. Bu hastalıkta görülen o ki iltihabi durdurucu mekanizmalarda bir bozukluk  var” dedi.
 
 FMF'YE AMAN DİKKAT
 
Hastalığın genellikle 4-5 yaşlarında başladığını anlatan Cevit, şöyle  konuştu: ”Hastalığın kliniğinde genellikle çok yüksek ateş gözlemliyoruz. Yüksek  ateşe herhangi bir enfeksiyon eşlik etmiyor. Ateş, ortalama 1-2 gün devam ediyor.  Bir çocuk doktorunun gözlemleyebileceği boğaz ve idrar yolu enfeksiyonu veya  başka bir enfeksiyon olmaması tanıyı güçleştiriyor. En önemli belirtisi, yüksek  ateşe eşlik eden karın ağrısı. Bu belirtiler, 15 günde veya ayda bir tekrarlıyor.  Ama bunun dışında tek taraflı olarak göğüs ve eklem ağrısı olabiliyor. Yine  vücutta kızılımsı döküntüler, karaciğer ve dalakta büyüklük gibi belirtiler de  ortaya çıkabiliyor.”
 
HASTALIĞIN TEDAVİSİ
 
Prof. Dr. Cevit, hayat boyu devam eden ilaç tedavisiyle hastaların yüzde  60'ında hastalık belirtilerinin bir daha görülmediğini, yüzde 30'unda azaldığını,  yüzde 10'unda ise ilaç tedavisine rağmen hiç azalmadan devam ettiğini söyledi.
 
Hastaların yüzde 10'unda belirtilerin yok olmamasına rağmen tüm hastalara  ilaç tedavisini önerdiklerini vurgulayan Cevit, şöyle devam etti:  ”Hastalıkta vücutta hiçbir tedaviyle erimeyen anormal bir protein  meydana geliyor. Bu proteinler en fazla böbrek olmak üzere dalak, diş eti ve  bağırsakta birikiyor. Ama klinikte en önemli bulgu veren organ böbrek. Bu  hastalar uzun süre tedavi olmazsa böbrek yetmezliği oluşabiliyor ve buna bağlı  olarak hasta kaybedilebiliyor. Hasta sadece böbrek nakliyle hayata tutunabilir.  Bu nedenle FMF'de ilaç tedavisi çok önemli. İlaç tedavisine rağmen hastaların  yüzde 10'unda klinik bulgular hiç azalmasa da böbrek yetmezliğine gidiş  engelleniyor.”

HABERE YORUM KAT