1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklarda ev kazalarına dikkat
Çocuklarda ev kazalarına dikkat

Çocuklarda ev kazalarına dikkat

DİYARBAKIR- Ev kazalarının önlenmesinde anne, baba ve bakıcıların yeterince bilinçli olmasının önemini anlatan, Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayhan Çeri, ebeveynleri çocukların evlerde geçirebileceği kazalara karşı

A+A-

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayhan Çeri çocukların, özellikle de yaşı küçük olanların günlük zamanlarının büyük bir bölümünü ev içinde geçirdiğini ifade ederek, çocukların ev içindeki davranışların neden olabileceği sonuçları öngörmemek ise, onların ev kazaları riski ile karşılaşma ihtimalini artığını dile getirdi.

“EV KAZALARI 2 BİN ÇOCUĞUN HAYATINA MAL OLDU”

Türkiye'de, son 5 yılda 120 bin çocuk ev kazası sonucu hastaneye kaybettiğini ve bunlardan 2 bininin hayatını kaybettiğini belirten Çeri, ev kazalarında genellikle zeminin kaygan ve ıslak olması, yerde oyuncak ve diğer yabancı cisimlerin bulunmasının özellikle küçük çocukların düşmelerine zemin hazırladığını söyledi. Çeri, “Pencere ve balkon kapılarının kontrolsüz bir şekilde açık tutulması, çocuğun yatağının çevresinde korkuluk bulunmaması yaşamı tehdit edici kazalara yol açmaktadır.

Besin ve ilaç zehirlenmeleri, deterjan, kireç çözücü gibi ev kimyasallarla çocukların teması da zehirlenmelerin en önemli nedenleridir. Bu ve bu şekilde ortaya çıkan çeşitli ev kazaları nedeniyle Türkiye'de, son 5 yılda 120 bin çocuk ev kazası sonucu hastaneye kaldırılmış ve bunlardan 2 bini hayatını kaybetmiştir. Yaşanan kazalar sırasında öncelikle yapmanız gereken şey panik yapmayıp soğukkanlılığınızı korumanızdır. Çocuğunuzu güvenli bir şekilde kaza ortamından uzaklaştırdıktan sonra başta 112 olmak üzere ilgili acil numaraları arayarak profesyonel destek alın ve onların önerileri doğrultusunda hareket edin. Çünkü çocuğunuz bağımsız yürümeyi öğrenene kadar gözetim altında tutulmalıdır” dedi.

Basit önlemlerle çocuğun güvende tutulabileceğini öneren Çeri, acil gerekli olabilecek sağlık kuruluşu, zehir danışma merkezi, itfaiye ve güvenlikle ilgili numaraların mutlaka telefonda kayıtlı bulundurulması gerektiğini açıkladı. Çeri, kazaların önlenmesi için şu önerilerde bulundu:

“Başta ilaçlar olmak üzere çocuğunuza zararlı olabilecek kimyasal maddeleri kapalı olarak ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. Küçük çocukları evde yalnız bırakmayın ve 12 yaşından küçük kardeşi ya da bir başka çocuğa emanet etmeyin. Evde ve arabanızda küçük bir acil yardım kiti bulundurun. Evde duman alarmı olmasını sağlayın. Özellikle eski binalardaki elektrik donanımlarının gerekli güvenlik standartlarını karşıladığından emin olun; prizlerin çocuklar için tehlike oluşturmayacak şekilde monte edilmiş olmasına dikkat edin. Ütü, ısıtıcı, fırın, blender gibi elektrikli ev aletlerinin fişlerinin aktif kullanım dışında çekili olduğundan emin olun. Kibrit, çakmak gibi yangına yol açabilecek aparatları küçük çocuklardan uzak tutun. Çocuklarınızı kaygan ve ıslak zeminlerde yalnız bırakmayın. Elinizde sıcak bir içecek varsa ya da bununla birlikte kesinlikle çocuğunuzu kucağınıza almayın. Yiyecek ve içeceklerin sıcaklığını kontrol etmeden bebeğinize vermeyin.”

HABERE YORUM KAT