1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklarda doğayı korumu duygusu artı
Çocuklarda doğayı korumu duygusu artı

Çocuklarda doğayı korumu duygusu artı

Kayapınar Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Zarokîstan Xalxalok kreşindeki çocuklara uygulamalı verilen doğa dersiyle birlikte çocuklarda doğayı korumu alışkanlığı artı.

A+A-

Kayapınar Belediyesi’nin doğa, matematik, trafik, spor ve sanat atölyelerini içinde barındırdığı Kürtçe eğitim Zarokîstan Xalxalok kreşindeki çocuklara uygulamalı verilen doğa dersleri çocuklarda doğayı korumu alışkanlığı artı. Kreş alanındaki doğa alanlarında çocuklara yönelik verilen uygulamalı doğa dersleri çocukların en çok sevdiği etkinlik haline geldi.

Doğa alanlarına çocuklar tarafından meyve ağaçları ve sebze fideleri dikilerken, yine bakımları çocuklar tarafından yapılmakta. Kreşteki her çocuğu sorumluluk duygularının gelişmesi için diktikleri ağaçların bakım sorumluğu verilmekte.

Konu hakkında bilgi veren Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Süleyman Beştaş,  “ Uygulamalı doğa dersi sayesinde çocukların doğa sevgisi ve doğaya sahip çıkma duygularının artırdı. Aynı şekilde çocuklar meyve ağaçlarının Kürtçe isimleri öğreniyor. Veliler çocuklara verilen uygulamalı doğa dersleri sonrası çocuklarda doğayı sevme ve korumu duygularının artığını gözlemlediklerini aktarıyorlar. Evdeki çiçekleri bile bakımını yapmaya başladıklarını belirtiler. Çocukla da doğa sevgisinin gelişmesi daha güzel bir Dünya için önemli bir adım ” şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT