1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklarda diş sağlığı için bilinmesi gerekenler
Çocuklarda diş sağlığı için bilinmesi gerekenler

Çocuklarda diş sağlığı için bilinmesi gerekenler

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. İlyas Yolbaş, çocuklarda diş sağlığı konusunda oldukça önemli Açıklamalarda bulundu.

A+A-
Bebeklerin diş ve diş eti bakımları yapılarak çürük yapıcı nedenlerden uzak durulursa bir çok diş probleminin daha başlamadan önlenebileceğine dikkati çeken Doç. Dr. İlyas Yolbaş, şunları söyledi:
 
'Öncelikle süt dişleri yemek yeme,  konuşma, estetik,  kalıcı dişler için yer açma gibi çok önemli fonksiyonları vardır. Süt dişleri çürürse çocuklarda gelişme geriliği, konuşma bozukluğu ve kalıcı dişlerde deformasyon ve çürük riski artar. Bebek diş çıkarırken genelde  huzursuzdurlar, tükürük bezlerinde büyüdüğü zamana denk geldiği için tükürük artışı olur, objeleri ağızlarına götürürler, uyku problemleri olabilir, kulak  kaşıması olabilir ve  diş eti kaşıması olabilir.  Diş çıktıktan sonra problemler kaybolur. Bu dönemde  diş kaşıyıcıları, soğuk kaşık,  ıslak ve soğuk kumaş parçası kullanılabilir'.
 
BEBEK VE ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ÖNLEMEK İÇİN ÖNERİLER
 
Doç. Dr. İlyas Yolbaş, bebekler ve çocuklarda diş çürüklerini önlemek noktasında dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı:
 
'Her şeyden önasit karbonhidrat (şeker) içeren  içecek ve ek gıdalardan uzak durulmalı ve gece yatmadan önce bu gıdalardan özellikle uzak durulmalı. Bebeğin kaşığın paylaşılmamalı aksi halde zararlı bakteriler bebeğe geçer.
Anneler bebeğin emziğini ağzında ıslatıp bebeğe vermemelidir. Emzik bal şeker gibi gıdalara batırılıp bebeğe verilmemelidir.
 
Aksi halde zararlı bakteriler ve onları üremesi için uygun şekerli ortam oluşur. Tüm aile ve bakıcıların çürükleri erken dönemde tedavi edilmelidir. Bebeğe bakteri bulaştırabilir.
Basit rafine şeker içermeyen doğal sebze, meyve, tüm tahıllar, süt, peynir, yoğurttu ana ve ara öğünlerde tüketilmelidir. Yapay rafine şekerlerle yapılmış meyve suları ve asitli içecekler kesinlikle kullanılmamalıdır. %100 meyve suları veya meyvenin kendisi tüketilebilir. Forür miktarı 0.7 to 1.2 mg/L (ppm) olan  içme suları kullanılmalıdır.
 
Kullanılan şişe, Biberon yerine bardak kullanılması ve emzikte uzak durulması önerilir. Özellikle iki yaş altı çocuklar sürüntü şeklinde florürlü çocuk diş macunlarını kullanılmalıdır.  Ağız fazla su ile çalkalanmamalıdır.  Çünkü az miktarda florürlü diş macunun ağızda kalması faydalıdır.
 
Çocuklardaki parmak emme, tırnak yeme, dudak ve yanak ısırma gibi alışkanlıklar engellenmelidir. Yatalak,  özürlü ve yarık damak dudak gibi anomalisi olan   çocuklarda diş çürüğü riski çok yüksektir.
 
SİSTEMİK VE TOPİKAL JELİ CİLA, KÖPÜK, GARGARALAR VE VERNİK FLORÜRLERİN FAYDALARI
 
Belirli zamanlarda ve düzenli olarak  Profesyonelce uygulan  jel veya vernik gibi topikal florür   gerek dişlerin korunmasında ve çürük engellemesinde etkili yöntemlerdir. Özellikle cilalar, hemen diş yüzeyine yapıştığı ve yutulma şansının az olduğu için etkili ve avantajlıdır.
 
ÇOCUKLARDA DİŞ TEMİZLİĞİ
 
1 yaş altı: Aile tarafından yumuşak bir fırça ile yada parmağa sarılmış yumuşak tülbent yada havlu ile temizlenebilir.
 
1-2 yaş: Aile tarafından dişleri fırçalanır.
 
2-6  yaş: Bezelye büyüklüğünde florür içeren diş macunu ile günde iki kere  aile gözetiminde ya da aile tarafından dişler fırçalanabilir.
 
6 yaş üstü:  Florürlü diş macunu ile çocuğun kendisi tek başına günde iki kere dişlerini fırçalayabilir.
 
2-6  yaş: Bezelye büyüklüğünde florür içeren diş macunu ile günde iki kere  aile gözetiminde ya da aile tarafından dişler fırçalanabilir
 
6 yaş üstü:  Florürlü diş macunu ile çocuğun kendisi tek başına günde iki kere dişlerini fırçalayabilir.
 
(Diyarinsesi.org YA MY)
 

HABERE YORUM KAT