1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklarda antibiyotik kullanımına dikkat
Çocuklarda antibiyotik kullanımına dikkat

Çocuklarda antibiyotik kullanımına dikkat

DİYARBAKIR- Uzmanlar, 6 ay ile 2 yaş arasında çocuklarda sıklıkla görülen soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

A+A-
Uzmanlar, insanların virüs kaynaklı nezle ve grip gibi hastalıklarda doktorun görüşünü almadan sarıldığı antibiyotikler, bakterilerin en önemli silahı haline geldiğini belirterek, Dünya Sağlık Örgütü, antibiyotiklerin yaklaşık yüzde 50'sinin gereksiz yere kullanıldığına işaret ediyor.
 
Memorial Dicle Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Mustafa Taşkesen, antibiyotiklerin soğuklar üzerindeki etkisi hakkında bilgi vererek, "Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi çocuklarda sıklıkla görülen hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanımı gereksiz bir tedavi yöntemidir" dedi.
 
Taşkesen, antibiyotiklerin bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde enfeksiyonlarla mücadelede en güçlü silahı olduğunu belirterek, "Antibiyotiklerin ölümlere yol açan çok önemli hastalıkların tedavilerinde kullanılması ile enfeksiyonlarda azalma olmuş ve bu da insan ömrünün uzamasına önemli katkı sağlamıştır. Günümüzde farklı şekilde ve çok sayıda antibiyotik bulunmaktadır. Bunlar, her mikroorganizma için farklı seçenekler olarak kullanılmaktadır. Bu önemli silahın yanlış ve gereksiz kullanımı, insan sağlığına yarardan çok zarar vermektedir" diye konuştu.
 
Taşkesen, şunları kaydetti:
 
"Çocuklarda oluşan üst solunum enfeksiyonunda destek tedavi ve ateşin düşürülmesi genellikle yeterlidir. Antibiyotikler daha çok orta kulak enfeksiyonu, bazı boğaz enfeksiyonları, zatürre, sinüzit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlarda kullanılmaktadır. Antibiyotikler kontrolsüz kullanıldığında, antibiyotik direncine, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına, işitme problemlerine, ekonomik maliyete ve önemli yan etkilere yol açabilir. Aynı zamanda vücuttaki yararlı bakterilerin yok edilmesine neden olarak bağışıklık sistemine de zarar verir. Antibiyotik direnci, ilacın tedavi edici özelliklerini kaybetmesine ve yeni ilaçların üretilmesi ihtiyacına zemin hazırlar. Çocuklarda hastalık etkeninin bakteri olduğu kuvvetle düşünüldüğü veya kanıtlandığı durumlar ve doktor önerisi ile antibiyotik başlanmalıdır."
 
Çocuklarda antibiyotik kullanırken uyulması gereken bazı kurallar olduğuna dikkati çeken Taşkesen şu önerilerde bulundu:
 
"Antibiyotiğin kullanım süresinde ebeveynlerin mutlaka doktorun önerisine uygun hareket etmesidir. Antibiyotik verilen çocuğun ailesine, ilacın dozu, verilme sıklığı, aç-tok olarak kullanılması ve görülebilecek yan etkiler açısından bilgi verme işi de doktorun en önemli görevidir. Antibiyotik kullanımının süresi de antibiyotiğin çeşidine ve hastalığa bağlı olarak değişir. Bu durumda doktorun önerdiği süreden önce bırakılmamalıdır. Çocuğun iyileşmesi sonrası tedavi tamamlanmadan antibiyotiğin bırakılması halinde hastalık tekrarlar ve bakterilerin direnç kazanmasına neden olabilir. Doktora danışmadan eczaneden antibiyotik alıp kullanılmamalıdır. Bebekleri enfeksiyondan koruyan en doğal antibiyotiğin anne sütü olduğu unutulmamalıdır."
 
 
Muhabir: Aziz Aslan 
Yayınlayan: Necdet Doğruyol

HABERE YORUM KAT