1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklara yönelik şiddet
Çocuklara yönelik şiddet

Çocuklara yönelik şiddet

ÇAÇA Derneği'nce yapılan araştırmada, annelerin yüzde 70'inin kendisini dinlemediği ve yaramazlık yaptığı gerekçesiyle çocuğuna fiziksel ve duygusal şiddet uyguladığı belirlendi.

A+A-

Diyarbakır'daki Çocuklarla Aynı Çatı Altında (ÇAÇA) Derneği'nce, çocuk sahibi 832 kadına yönelik yapılan araştırmada, annelerin yüzde 70'inin kendisini dinlemediği ve yaramazlık yaptığı gerekçesiyle çocuğuna fiziksel ve duygusal şiddet uyguladığı belirlendi.

Dernek Başkanı Azize Leygara, yaptığı açıklamada, çocuklara yönelik şiddetin boyutlarını tespit etmek amacıyla 832 kadını kapsayan bir araştırma yaptıklarını belirterek, araştırma sonucu elde ettikleri verilerle rapor hazırladıklarını söyledi.

Araştırmaya göre, annelerin yüzde 53,9'unun çocuklarına karşı duygusal ve fiziksel şiddet uyguladığını ifade eden Leygara, yüzde 17,1'inin de sadece duygusal şiddet uyguladığı ifade etti.

Leygara, annelerin yüzde 70'inin ise kendilerini dinlemeyen ve yaramazlık yapan çocuklarına fiziksel ve duygusal şiddet uyguladığını aktardığını vurgulayarak, "Geçmişinde şiddet gören annelerin çocuklarına daha fazla şiddet uyguladıklarını tespit ettik" dedi.

- Toplumsal cinsiyet algısı

Leygara, araştırmada kız çocuklarının çocukluk döneminin erkek çocuklarına göre daha erken bittiğini tespit ettiklerini kaydederek, şöyle dedi:

"Bu durum ailelerin toplumsal cinsiyet algısını da gösteriyor. Görüşmelerde annelerin kız ve erkek çocuklarını farklı olarak tanımlamaları ve çocukluk dönemindeki beklentilerini cinsiyet üzerinden belirlemeleri toplumsal cinsiyet ayrımcılığı konusundaki algıyı da netleştiriyor. Ailelerin çocukluk tanımı genellikle yetişkin odaklı olup, çocuktan beklentiler de bu doğrultuda şekillenmektedir. Görüşmelerde anneler çocuklarından uslu, akıllı, namuslu ve söz dinleyen kişiler olmasını beklediklerini ifade etmişler ancak beklentilerinin karşılanmaması halinde de sinirlendiklerini belirtmişlerdir. Bu durum annelerdeki çocukluk algısının değişmesi durumunda çocuğa karşı şiddetin azalabileceğini de göstermektedir."

- "Cezalandırmanın çocuğa zarar verdiğini düşünüyorlar"

"Annelerin yüzde 82,9'u fiziksel cezalandırmanın, yüzde 94.1'i hakaret etmenin çocuğa zarar verdiğini düşünüyor" diyen Leygara, ancak bu farkındalığın durumu ortadan kaldırmadığını kaydetti.

Leygara, çocuğa karşı şiddetin etkileri konusunda annelerde yeterli farkındalığın olmadığına dikkati çekerek, "Duygusal şiddetin çocuk üzerindeki olumsuz etkileri annelerin çoğunluğu tarafından ifade edilmiş olması kültürel kodları da işaret ediyor" şeklinde konuştu.

- "Şiddet gören anneler çocuklarına şiddet uyguluyor"

Leygara, araştırmaya katılan kadınların yüzde 54,7'sinin geçmişinde şiddetle karşılaştığını ifade ettiklerini anlatarak, şöyle konuştu:

"Geçmişinde şiddet gören annelerin çocuklarına daha fazla şiddet uyguladıklarını tespit ettik. Bu durum şiddetin etkisini azaltmaya yönelik çalışmaların önemini gösteriyor. Görüştüğümüz kadınların büyük bölümü çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurmak ve pozitif ilişki geliştirmek istediklerini, bunun için de ekonomik yardıma gereksinim duyduklarını belirttiler. Çocuğa karşı davranışları belirlemede ekonomik durumdan ziyade eğitim düzeyinin etkili olduğu görülüyor. Ancak eğitim olanaklarından yararlanmanın ekonomiyle doğrudan bir ilişkisi olduğu da yadsınamaz. Yoksulluğun birçok soruna yol açtığı ve çözüm süreçlerini de sekteye uğrattığı bilinmektedir.”

Çocuğa yönelik şiddetin azaltılmasına yönelik sosyal çalışmaların yapılması gerektiğine aktaran Leygara, bu kapsamda ailelere yönelik programların hazırlanmasında kimlik, dil, kültür sosyal ve ekonomik özelliklerin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Leygara, çocuğa karşı şiddeti azaltmaya yönelik geliştirilecek tüm çalışma modellerinde bölgenin siyasi ve sosyal dinamikleri ile hassasiyetlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT