1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklara toplumsal cinsiyet eğitimi
Çocuklara toplumsal cinsiyet eğitimi

Çocuklara toplumsal cinsiyet eğitimi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 9 dalda ücretsiz Yaz Spor Okulları'na kabul ettiği bin 349 çocuğa toplumsal cinsiyet, beslenme, iletişim ve öfke kontrolü gibi eğitimler veriyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na bağlı Spor Müdürlüğü'nün koordinasyonunda bu yıl 561 kız çocuğu olmak üzere toplam 1349 çocuk ücretsiz Yaz Spor Okulu'na kabul etti. 26 antrenörün futbol, voleybol, basketbol, halk oyunları, satranç, masa tenisi, tenis (kort), atletizm ve tekvando dallarında spor eğitim verdiği çocuklara spor kurallarının yanı sıra toplumsal cinsiyet ve sağlık, beslenme, iletişim ve öfke kontrolü gibi eğitimler veriyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuklar İçin İnsan Hakları Eğitmeni Handan Coşkun eğitimlerde sağlıklı iletişim, empati kurma, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konularda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Coşkun, beslenme başlığı altında sporcunun su ve mineral dengesi, temizlik, hijyen, kadın sporcularda adet döngüsü ve bu döngü sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi verdiğini bildirdi. Toplumsal cinsiyet konusunda kadına yönelik ayrımcılıkla mücadele konusunda bilgi verdiklerini bildiren Coşkun, kadın erkek dengesi, sporda başarı ve başarısızlığın kadın kimliği üzerinde ifade edilmesinden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT