1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklara gezilerle tarihi yerler tanıtılacak
Çocuklara gezilerle tarihi yerler tanıtılacak

Çocuklara gezilerle tarihi yerler tanıtılacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediysi, çocuklarda tarih bilincini geliştirmek, tarihi mekânların önemini kavratmak ve kent aidiyetini oluşturmak amacıyla gezi programı hazırladı. 2 bin 500 çocuğun faydalanacağı program, 2 Mayıs'ta Kulp ve Lice'den başlayacak.

A+A-
Çocuklara ilgi alanları doğrultusunda beceri kazandırmak amacıyla hizmet veren Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kreş ve Çocuk Hizmetleri Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla birlikte gezi programı oluşturdu.
 
Kent merkezi ve ilçelerdeki çocuklar dahil olmak üzere toplam 2 bin 500 çocuğun faydalanmasının beklendiği gezi programı, geçtiğimiz hafta uçurtma şenliğiyle başladı. İlk gezi etkinliğini geçtiğimiz hafta Şengalli çocuklara yönelik uçurtma şenliği düzenleyerek gerçekleştiren Belediyemiz, 24 Nisan'da da Çocuk Destek Merkezi'nde eğitim gören 200 çocukla Newroz Parkı'nda uçurtma şenliğine devam etti. Sabah ve öğleden sonra gerçekleşen etkinliğe çocukların aileleri de katıldı.
 
İlçedeki çocuklar Diyarbakır'ın tarihini tanıyacak
 
Uçurtma şenliklerinin ardından devam edecek gezi programı şöyle:
 
2 Mayıs'ta Kulp ve Lice, 9 Mayıs'ta Hani ve Ergani, 16 Mayıs'ta Dicle ve Bismil, 23 Mayıs'ta Çınar, Kocaköy ve Hazro, 30 Mayıs'ta Silvan ve Eğil ilçeleri,6-7 Mayıs tarihlerinde kentte merkezinde ikamet eden çocukların yer alacağı gezide, çocuklar sırasıyla Saray Kapı, Hz. Süleyman Camii, Nasuh Paşa Camii, Kurşunlu Camii, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Şeyh Mutahhar Camisi, Dört Ayaklı Minare, Ulu Cami, Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi, Dengbej Evi ve Keçi Burcu'nda gezdirilecek. Belediyemiz çalışanı rehberler tarafından gezdirilecek çocuklara, çanta, tişört ve şapka dağıtılacak.
 
Ayrıca tarihi yerlere yapılacak gezilerde Diyarbakır'da ikamet eden ve Dicleli çocuklarla birlikte Eğil Kalesi, Kral Mezarları ve Baraj Gölü'ne geziler düzenlenecek. Geziler Belediyemizin vereceği toplu yemekle son bulacak.
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT