1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklara 9 Kürtçe kitap
Çocuklara 9 Kürtçe kitap

Çocuklara 9 Kürtçe kitap

Sîtav Yayınevi, Kürtçenin gelişmesi ve yaygınlaştırılması için çocuklara yönelik çalışmaları kapsamında İranlı yazar Samed Behrengi'nin 9 çocuk kitabını Kürtçeye çevirerek yayınladı. Kitaplar uzman psikolog ve pedagog denetiminde Kürtçeye uyarlanarak yayı

A+A-

Kürtçe yayınların yaygılaştırılması ve geliştirilmesi için yayın hayatına başlayan Kürt yayınevleri giderek yaygınlaşıyor. Kürtçe alanında yayıncılık yapan Aram ve Avesta yayınlarının yanı sıra Sîtav Yayınevi de yayın dünyasındaki yerini aldı. Sîtav Yayınevi, Kürtçe yayınlar arasında eksikliği hissedilen çocuk ve bilim alanlarını doldurmayı hedefliyor. Kürtçe ve Türkçe olarak iki dilde yayınları basan Sîtav Yayınevi, Kürt edebiyatının derlenmesi için de çaba gösteriyor. Sitav Yayınevi, Kürtçe yayınlarda çocuklara yönelik eksikliği gidermeye çalışıyor.

Pedagojiye göre hazırlandı

Yayınevi bu çerçevede Samed Behrengi'nin 9 kitabını Kürtçeye çevirerek çocukların hizmetine sundu. Kitaplarda sade, akıcı, bir o kadar da zengin bir Kürtçe kullanıldığı belirtildi. Kitaplar uzman psikolog ve pedagog denetiminde Kürtçeye uyarlandı ve pedagojiye göre yayına hazırlandı. Behrengi'nin kitaplarının özelliği ise sadece çocuklara değil, aynı zamanda büyüklere de hitap etmesi. Yayınevinin kitaplarını okuyucularla buluşturduğu Behrengi, çocuk kitaplarıyla uluslar arası alanda ün salmış bir yazar. Yayın dünyasında çocuklara hitap eden az sayıdaki yazardan biri olan Behrengi'nin 9 kitabının Kürtçeye çevrilmesinin Kürt çocuklarına büyük yarar sağlayacağı belirtiliyor.

20 kitap yolda

Öte yandan Sîtav Yayınevi 20′ye yakın yeni çocuk kitabını yayına hazırlarken, bunların içinde Ezop masalları, Kürt sözlü edebiyatından derlenmiş masallar, Yirmi Ülkeden Yirmi Masal gibi kitaplar yer alıyor. Sîtav Yayınevi, bu çalışmalarını da kısa sürede tamamlayarak yayınları okuyuculara ulaştıracağını belirtti.

Samed Behrengi'nin Kürtçeye çevrilen kitapları:

1- Xoxek Hezar Xox (Bir Şeftali Bin Şeftali)

2- Rastî û Nîgaşa Rojekê (Bir Günlük Düş ve Gerçek)

3- Çîroka Hezkirinê (Sevgi Masalı)

4- Masiya Reş a Biçûk (Küçük Kara Balık)

5- Zarokê Silkfiroş (Pancarcı Çocuk)

6- Kevokvanê Keçel (Kel Güvercinci)

7- Stêrê û Pitika Axivêr (Ulduz ve Konuşan Bebek)

8- Stêrê û Qirik (Ulduz ve Karga)

9- Serpêhatiyên Kuliyeke Berfê (Kar Tanesinin Gezisi)

HABERE YORUM KAT