1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklar yaz Kur’an kurslarına akın etti
Çocuklar yaz Kur’an kurslarına akın etti

Çocuklar yaz Kur’an kurslarına akın etti

Diyarbakır’da çocuklar, okulların tatil olmasını fırsat bilerek bugün başlayan yaz Kur’an kurslarına akın ettiler.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ‘Haydi Çocuklar, Gençler Kur’an Ayı Ramazanda Kur’an’la Buluşalım’ sloganıyla düzenlenen Yaz Kur’an kursları bugün başladı.


Diyarbakır’da okulların tatil olmasını fırsat bilen çocuklar, elifba ve Kur’an-ı Kerimlerini alarak camii ve Kur’an kurslarına akın ettiler.


Kayapınar ilçesindeki İsmail Hakkı Demirok Camii’ne gelen çocuklar, arkadaşlarıyla tanıştıktan sonra Kur’an-ı Kerim derslerini aldılar.


Çocuklara fıkıh, siyer ve akaid gibi derslerin yer aldığı Dinimizi Öğreniyoruz isimli kitapların ücretsiz olarak dağıtılacağı öğrenildi.


Kur’an-ı Kerim öğreticisi Mahsum Akçakmak, en hayırlı hizmet olan Kur’an-ı Kerim öğrenmenin ve öğretmenin güzel bir duygu olduğunu söyledi.


“Kim bu hayırlı işe hizmet ederse mükâfatını alır”


‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ sözünü baz alarak çalıştıklarını kaydeden Akçakmak, “Bugün kursların ilk günü. Öğrenciler geldiler. Onları dört sınıfa ayırdık. Kur’an-ı Kerim öğretmek güzel bir duygudur. Kim bu hayırlı işe hizmet ederse hem dünyada hem de ahirette mükâfatını alır. İnsanın içinde hizmet aşkı olursa, anlatması mümkün değil.” dedi.


İki yıldır camilerde Kur’an-ı Kerim dersi aldığını belirten Sidar Karagül (14) adlı öğrenci, sokaklarda ve parklarda boş gezmektense, camilerde Kur’an-ı Kerim öğrenmenin daha faydalı olduğunu kaydetti.


“Yaz tatilimi Kur’an-ı Kerim dersi alarak değerlendiriyorum”


Yaz tatillerini Kur’an-ı Kerim dersi alarak değerlendirdiğine işaret eden Karagül, “İnşallah her sene camiye gelip ders alacağım. Burada kötü ahlak yok, sadece Kur’an-ı Kerim'i ve dinimizi öğreniyoruz. Bütün aileler çocuklarını camiye göndersin.” ifadelerini kullandı.


“Hocalarımız bize doğruyu öğretiyor”


10 yaşındaki Taha Balur ise, “Allah’ın dinine hizmet etmek, Allah’a teşekkürümü sunmak ve Allah’a iyi kul olduğumu göstermek için ders alıyorum. Camilerde hocalardan ders almak güzel bir duygu. Çünkü onlar bize doğruyu öğretiyor.” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler