1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklar patlamamış havan mermisi buldu
Çocuklar patlamamış havan mermisi buldu

Çocuklar patlamamış havan mermisi buldu

Lice'ye bağlı Birlik köyünün Gezan mezrasında hayvan otlatan çocukların patlamamış havan mermisi bulmaları bölgede yaşayanları tedirgin etti.

A+A-
Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Birlik (Çeméelık) köyünün Gezan mezrasında hayvan otlatan çocuklar patlamamış 60 Milimetrelik havan mermisi buldular. Köylüler havan mermilerinin geçen sene Abalı (Korxa) Jandarma Karakolu'ndan atıldığını iddia ettiler.
 
Lice'nin Birlik (Çeméelık) köyüne bağlı Gezan mezrasında hayvan otlatan çocuklar arazide patlamamış 60 Milimetrelik havan mermisi buldular. Aynı köyde yaşayan Saliha Şimşek (48) bulunan havan mermisi ile ilgili olarak şunları söyledi:
 
“Gezan Mezrası ve çevresinde geçen sene Abalı Jandarma Karakolu'ndan onlarca havan mermisi atıldı ve birçoğu da köyün içine düşerek patladı. O zaman evlerimizde hasarlar oluştu. Bulunan havan mermisinin de muhtemelen o zaman atılmış ve patlamamış olarak çocukları tarafından bulunmuş”
 
Yeni facialara davetiye çıkarıyor
 
Saliha Şimşek, hayvanlarını otlatmak için araziye saldıklarında patlamamış askeri mühimmatlardan dolayı çocukları için tedirgin olduklarını belirterek, 28 Eylül 2009 yılında da akrabası olan Ceylan Önkol' un hayvan otlatırken atılan havan mermisi ile yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Şimşek, yaşadığımız bölgelerde patlamamış askeri mühimmatların “Yeni ölümler ve yaralanmaların yaşanmasına davetiye çıkarıyor” diye tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT