1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklar internet kafelerin kurbanı olmasın
Çocuklar internet kafelerin kurbanı olmasın

Çocuklar internet kafelerin kurbanı olmasın

"Çocuklarımız Kontrol Altında Olmayan İnternet Kafelerin Tehdidi Altında" ile ilgili haberimizin ardından açıklamalar durmadan gelmeye devam ediyor. Memur Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, yaptığı basın açıklamasında, çocuklarımızın bilgi çağında i

A+A-

DİYARBAKIR- "Çocuklarımız Kontrol Altında Olmayan İnternet Kafelerin Tehdidi Altında" ile ilgili haberimizin ardından açıklamalar gelmeye devam ediyor. Memur Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, Bilgi çağında olmamız elbette ki önemli bir unsurdur diyerek, çocuklarımızın bilgi çağında, internet kafelerin kurbanı olduğuna vurgu yaptı.

Hem Kızlarımız Hem Oğullarımız İnternet Tuzağının İçine Düşmüş Durumda

Çocuklarımızı bu bataklıktan kurtarmak için, ilk önce yetkililere, genel olarak ise herkese önemli görevler düştüğünü söyleyen Memiş, "İnternet ve internet kafeler aslı amaçları doğrultusunda kullanılmıyor. İnternet doğru kullanıldığında elbette ki faydası vardır ancak günümüzde pekte o kadar faydalı kullanılmadığı aşikârdır. Kızlarımız ve oğullarımız internet ve internet kafelerin tuzağının içine düşmüş durumdalar. Olayı iyicene irdelediğimiz de çocuklarımızın büyük ekseriyeti internet kafelere gitmelerinin ödev için değil, oyun oynamak ve başka gayeler için gittiğini görmekteyiz. İnternet kafeler, çocukların eğitim konusunda geri kalmışlığının en önemli nedenlerindendir" şeklinde konuştu.

Yetkililer Görevlerini Yerine Getirmiyor

Yetkililerin internet kafeleri denetleme konusunda yeterince görevlerini yerine getirmediğini söyleyen Memiş," İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgelerde 3-15 yaş arası çocukların internet kafelere girememesi ve internet kafelerin okullardan en az 200 metre uzakta olması gibi şartların ve yönetmeliklerin uygulanmadığını görmekteyiz. Durum böyle olunca internet kafelerin sayısı artmaktadır" dedi.

İnternet Kafeler Her Zaman Denetlenmeli

Yetkililerin bir an önce görevlerini yerine getirmesini isteyen Memiş, Diyarbakır'da internet kafelerin derhal denetlenmesini istediklerini belirterek, "Çocuklarımızın internet kafeye değil, okula kazandırılmasını istiyoruz. Çünkü internet kafeler kötü alışkanlıkların başlangıcıdır. Denetimler sıkılaştırılmalı ve denetimler çocukların okulda olması gereken saatler de yapılmalıdır" ifadelerine yer verdi.

 

 

(Osman İçli/M.Sait Adiyaman-İLKHA)