1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklar hakları konusunda bilgilendirildi
Çocuklar hakları konusunda bilgilendirildi

Çocuklar hakları konusunda bilgilendirildi

Diyarbakır Cumhuriyet Fen Lisesi'nde "Çocuk Hakları" konulu konferans düzenlendi.

A+A-
Diyarbakır Cumhuriyet Fen Lisesi'nde "Çocuk Hakları" konulu konferans düzenlendi. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi'nin verdiği konferans, öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü.
 
Çocuk haklarının insan haklarının bir alanı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, çocuk haklarının dil, din, ırk ayrımı yapılmadan doğuştan edinilen bir hak olduğunu belirtti.
 
"Çocuk haklarında da her alanda olduğu gibi hep daha ileriye gitmek için çabalanır. Yerinde saymak yoktur" diyen Tanrıverdi, 1989 yılında imzalanan uluslararası çocuk hakları sözleşmesi ile 193 ülkenin çocuk haklarına imza attığını ifade etti.
 
Sözleşmeye göre 18 yaşına ulaşmamış her bireyin çocuk sayıldığını kaydeden Tanrıverdi, çocukların umutlarının yeşertilmesi ve onlara güzel bir gelecek hazırlanması için bu sözleşmenin hazırlandığını anlattı.
 
Dünyada ki tüm çocukların en temel hakkının eğitim olduğunu vurgulayan Tanrıverdi, çocuğun ilk eğitimini anne ve babadan aldığını ve buna hukukun karışmadığını kaydederek, bunun bir velayet hakkı olduğunun altını çizdi.
 
Tanrıverdi, sözlerini şöyle sürdürdü:"İnsanı insan yapan onun aklı ve bilgisidir, yani aldığı eğitimdir. Sadece kendine ve topluma değil tüm canlılara faydası olur."
 
Suç oranının, eğitim seviyesinin düşük olduğu, yoksul ülkelerde yüksek olduğunu dile getiren Tanrıverdi, bu yüzden Birleşmiş Milletlerin yoksullukla mücadeleye büyük önem verdiğini açıkladı. 

HABERE YORUM KAT