1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuklar geri dönüşüm tesisini gezdi
Çocuklar geri dönüşüm tesisini gezdi

Çocuklar geri dönüşüm tesisini gezdi

Büyükşehir Belediyesi’nin, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü nedeniyle düzenlediği etkinliğe katılan çocuklar, geri dönüşüm tesisini gezdi, çöp atıkları hakkında bilgi aldı, doğanın korunması için yetişkinlere seslendi.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlediği etkinlikler devam ediyor.

Çocuklara yönelik düzenlenen etkinliğe, Göç Vakfı’nın faaliyetlerinden yararlanan 37 çocuk katıldı. Etkinlikte, çocuklara üzerinde “Daha Temiz Bir Çevre İçin Çöpe Atma Geri Kazan” yazılı tişört ve şapka dağıtıldı. Etkinlik, Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte ambalaj atıklarını toplamakla yükümlü kılınan firmaya ait tesislerin gezilmesiyle başladı. Firmanın çevre mühendisi Abdurrahim Ermiş, çocuklara tesisin çalışma prensibi, geri dönüşümde nelerin toplandığı, çöplerin hangi şekilde toplandığı, geri dönüşümle doğanın ve insanlığın neler kazanabileceği hakkında bilgiler verdi.

Tesis gezisinin ardından çocuklar, Büyükşehir Belediyesi Hevsel Sosyal Tesisleri’nde çeşitli oyunlar oynayarak eğlendi ve yemek yedi. Etkinlik yapılan uçurtma şenliğiyle sona erdi.

Çöpleri toplarken ayrı ayrı toplayacağım

Etkinliğe katılan 6. sınıf öğrencisi Eda Aycan (12), etkinlikte 1 ton kağıdın geri dönüşüme kazandırılmasıyla 17 ağacın kesilmemesi demek olduğunu öğrendiğini belirterek, ayrıca çöplerin (pillerin ve ambalaj atıklarının) farklı şekilde toplanmasının önemini ve çevreyi kirletmemeyi de öğrendiğini belirtti. Bundan sonra çöpleri toplarken pilleri,ambalaj ve cam atıklarını ayrı ayrı toplayacağını ifade eden Aycan, bu şekilde doğaya zarar vermeyeceklerini ve bunu kendi evinde uygulamaya başlayacağını kaydetti. Bu ayrıştırma işlemini sadece küçükler değil yetişkinlerinde yapması gerektiğine değinen Aycan, etkinliğin oldukça faydalı geçtiğini ve arkadaşlarıyla eğlenme şansı bulduğunu dile getirdi.

Doğayı en çok yetişkinler kirletiyor

Düzenlenen etkinliğin eğlenceli geçtiğini kaydeden Taha Eker (12) ise etkinlikte kağıtların geri dönüşüme kazandırılmasıyla ağaçların kurtarıldığını öğrendiğini dile getirdi. Eker, “Dünyada çok fazla orman vardır. Ama ormanları bilinçsizce kullandığımız için yok ediyoruz. Yere atılan cam şişeler, bir müddet sonra büyüteç görevi görerek yansıtma olayı ile kuru otlar tutuşuyor sonra ağaçlarda yanıyor. Böyle birçok olayla insanlar çevresinde bulunan ormanları yok ediyor. Ama biz çocuklar bunu önleyebiliriz. Çevre için okullarda etkinlikler ve kampanyalar yapabiliriz. Bu konuda sadece çocuklara değil büyüklere de eğitim verilmeli. Çünkü çocuklardan çok büyükler yanlış yapar. Doğayı en çok kirleten büyüklerdir” şeklinde konuştu.

Etkinlikte geri dönüşümün kaça ayrıldığını, nasıl yapıldığını ve nasıl ayrıştırılması gerektiğini öğrendiğini belirten Heja Irmak Ata (11), her atığın çöpe atılmaması gerektiğini söyledi.

 Ata, bugünün kendisi açısından oldukça eğlenceli geçtiğini, voleybol oynadığını ve uçurtma uçurduğunu söyledi. Ata, “Bundan sonra yere çöp atan büyükleri, yere çöp atmamaları konusunda uyaracağım” dedi.

HABERE YORUM KAT