1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çocuklar gelin olmasın diye
Çocuklar gelin olmasın diye

Çocuklar gelin olmasın diye

Bir fincan kahve projesiyle küçük kızları çocuk gelin olmaktan kurtaran Dicle Kaymakamı Çağlayan Kaya: Akli melekeleri henüz oluşmayan kız çocuğunu evlendirmek ahlaksızlıktır! Bu yaştaki kızlarını evlendiren aileler, ibret için deşifre edilmeli.

A+A-

Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Kaymakamı Çağlayan Kaya, bölgede ailelerin, kız çocuklarını bir eşya gibi gördüğünü, devlet olarak bu çocukların korunması için gereken tüm yaptırımları uygulayacaklarını söyledi. Kaymakam Kaya şunları söyledi: "Bu çocukların evlenme ve aile kurma sorumluluğu henüz yok. Akli melekeleri oluşmayan kız çocuğunu evlendirmek çok büyük ahlaksızlıktır. Çocuklarını küçük yaşta evlendiren ailelerin ibreti âlem olsun diye deşifre edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çocuk gelinler konusunda çok hassas davranıyoruz. Dolaştığımız her yerde kaymakamlık bünyesinde oluşturulan ihbar hattını numarasını öğrencilere ve vatandaşlara veriyoruz."

15 AİLEYE EV YAPTIRDI

İlçe genelinde hemen her aileyi ziyaret ettiklerini belirten Kaya, "Ziyaret ettiğimiz ailelerde okula giden çocuk sayısı, gitmeyen çocuk var mı varsa bunlar neden gönderilmiyor bunu tespit ediyoruz. Burada esas amacımız, kız çocuklarının okula kazandırılması. İlçe, köy ve mezralarda 2 bin 263 veli ile 7 bin 238 öğrenciyi ziyaret ederek, sohbet ettik" diye konuştu. Kaya, ziyaretler çerçevesinde evi olmayan 15 aileye ev yaptıklarını, 40 ailenin de evini onardıklarını sözlerine ekledi.

12 YAŞINDA, 15 BİN LİRA BAŞLIK PARASINA EVLENDİRİLECEKTİ

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı bir köyde yaşayan A.K. henüz 12 yaşında ve ilköğretim 6. sınıf öğrencisi. Babası, küçük kızı kendisinden 15 yaş büyük 27 yaşındaki akrabaları R.K. ile 15 bin lira başlık parası karşılığında evlendirmek istedi. Bunu duyan küçük kız gözyaşlarına boğuldu. Daha çok küçüktü, arkadaşları gibi sokakta oyun oynamak istiyordu. Yaşadığı durumu sınıftaki arkadaşlarına ağlayarak anlattı. Arkadaşları da vakit yitirmeden soluğu öğretmenlerinin yanında aldı. Öğretmenleri önce küçük kızı sakinleştirdi. Daha sonra durumu kaymakamlığa bildirdi.

AİLE EVLİLİKTE DİRETTİ

Kaymakamlık tarafından başlatılan "Bir fincan kahve" projesi kapsamında kurulan heyet de küçük kızın ailesiyle görüştü. Ancak aile evlilik kararında diretti. Bunun üzerine ekipler, küçük kızla evlenmek isteyen kişiyle görüştü. Ancak bu da sonuç vermedi. Bunun üzerine mahkemeden alınan koruma ve tedbir kararıyla küçük kız bir yuvaya yerleştirildi. Ancak aile bir süre sonra yaptığı hatayı anladı ve kızlarını geri istedi. A.K. de tıpkı 15 yaşındayken, eniştesiyle evlendirilmekten son anda kurtarılan S.E. gibi okula devam etmesi koşuluyla aileye geri verildi.

3 KIZ ÇOCUĞUNUN DRAMI MEKTUPLA ORTAYA ÇIKTI

Dicle'ye bağlı köylerde yaşları 14-16 arasında değişen 3 kız çocuğu 15-20 bin lira başlık parası karşılığında kendilerinden yaşça büyük kişilerle evlendirilmek istendi. 2'si ortaokul, diğeri ise lise son sınıf öğrencisi olan kızların dramı kaymakamlığa gelen bir ihbar mektubuyla ortaya çıktı.

KIZLAR KORUMAYA ALINDI

Mektubu okuyan ekipler, köyde yaşayan ve taşımalı sistemle okula gelip giden kız çocuklarının aileleriyle görüşme yaptı. Yapılan görüşme sırasında aileler, "Başlık parasını aldık, evlendireceğiz" yanıtını verdi. Ekipler ne yaptıysa aileleri bu kararlarından vazgeçiremedi. Son çare olarak mahkeme kararıyla kızlar koruma altına alındı. Bir süre sonra da aileler, kaymakamlığa başvuru yaparak, kızlarını evlendirmekten vazgeçtiklerini söyledi. Bunun üzerine isimleri gizli tutulan çocuklar ailelerine verildi. Ancak, kaymakamlık kızların durumunu takibe aldı.

HABERE YORUM KAT