1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocukla sağlıklı iletişim kurmanın önemi
Çocukla sağlıklı iletişim kurmanın önemi

Çocukla sağlıklı iletişim kurmanın önemi

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ayhan Çeri, ebeveynlere "Çocuklarınızı tehdit etmeyin. Tehdit, çocukların kendilerini güçsüz olarak algılamalarına ve karşı taraftan intikam alma duygusuna yol açar" uyarısınd

A+A-

Çeri, anne ve babaların, çocuklarıyla sağlıklı bir ilişki için mümkün olduğunca net ve etkin bir iletişim kurmayı ilke edinmeleri gerektiğini, bu durumun çocuklarla ebeveyn arasındaki bağların daha güçlü olmasını sağlayacağını kaydetti.

Anne ve babaların, çocuklar için hayattaki en önemli rol model olduğunu ifade eden Çeri, "Bu nedenle onların sahip olacağı iyi iletişim becerileri çocukları tarafından da benimsenecek ve onların, arkadaşlarıyla ve toplumdaki diğer bireylerle sağlıklı iletişim kurmalarını sağlayacaktır. Çevreyle sağlıklı iletişim, çocukların özgüvenlerinin artmasına ve sağlıklı kişilik gelişimlerine yardımcı olacaktır" dedi.

Çeri, ebeveynlerin doğru konuşma tekniğine sahip olmanın yanı sıra iyi bir dinleyici de olmaları gerektiğini belirterek, şu önerilerde bulundu:

"Çocuğu dinlerken, onun sözel ifadelerini algılamaya çalışarak vücut dilini gözlemlemeli, duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışılmalıdır. Onunla; güvene dayalı, açık ve etkili bir iletişime geçebilmek için, arada güven bağı oluşturulmasına özen göstermelidir. Onun duygu ve düşüncelerini rahatça açıklayabilmesine fırsat verilmelidir. Küçük yaşta oluşturulan güven bağı, özellikle iletişim sorunlarının sıkça yaşandığı ergenlik döneminde, çocuğun ailesine daha rahat açılmasını sağlayacak ve olası kaygılarını daha rahat ifade etme imkanı tanıyacaktır. Çocuklarınızı tehdit etmeyin. Tehdit, çocukların kendilerini güçsüz olarak algılamalarına ve karşı taraftan intikam alma duygusuna yol açar. Çocuğunuz konuşurken hemen onun sözünü kesmeyin ve siz konuşmaya başlamadan önce onun cümlesini tamamlayıp kendini ifade etmesine fırsat verin. Bu çocuğunuza özgüven verir ve içine kapanmasını önler."

Çeri, çocuğa ismiyle hitap edilmesi ve konuşurken göz teması kurulmasının önemli olduğunu vurguladı.

HABERE YORUM KAT