1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuk Yaz Kampı sürüyor
Çocuk Yaz Kampı sürüyor

Çocuk Yaz Kampı sürüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği ve her hafta yenilenen grupların Çocuk Yaz Kampı devam ediyor.

A+A-

9-14 yaş arası çocuklar kampta hem tatil yapıyor hem de kişisel, fiziksel ve zihinsel gelişmelerine katkı sunacak atölyelerde dolu ve keyifli zaman geçiriyor. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Kreş Hizmetleri Şube Müdürlüğü'nün, 15 Haziran'da başlattığı "Çocuk Yaz Kampı", 100 çocuğun katılımıyla Elazığ'ın Gezin beldesinde devam ediyor. Geleneksel olarak sürdürülen kampta, dezavantajlı ve risk altında bulunan çocuklar birer hafta tatil yapıyor. Tatilde gerekli olan malzemelerin içinde bulunduğu bir çantayı kamp girişinde çocuklara dağıtan belediye ekipleri, hastalıklara karşı da bir hemşire ve sağlık aracını 24 saat buyunca kamp alanında tutuyor. Geçen hafta başlayan ve bu hafta ikinci grubu ağırlayan kampta bu hafta Bağlar ve Kayapınar ilçelerindeki eğitim destek evlerinden 9-14 yaş grubu arasındaki 100 çocuk katıldı. 

Hem tatil hem kişisel, fiziksel ve zihinsel gelişim

Kampa katılan çocuklar saat kurulan Kürtçe, Akran, Sanat, Halk Oyunları, Akıl Oyunları, Toplumsal Cinsiyet, Çıtır Felsefe ve Drama atölyelerine gruplar halinde giriyor. Atölye çalışmaları eğitmenler eşliğinde her gün bir saat 45 dakika sürüyor.

Çocuklar, boş zamanlarını da langırt, masa tenisi, masa hokeyi, badminton, voleybol, basketbol gibi oyunlarla keyifli vakit geçiriyor. Kampta çocuklar için dört öğünlük menüler hazırlanıyor, düzenli ve sağlıklı bir şekilde besleniyor.

Kampta çocuklar, 14.00-16.00 saatleri arasında iki ayrı havuzda zamanlarını yüzerek geçiriyor. Bu sırada eğitmenler çocuklara yüzme dersi de veriyor. Kampta, voleybol, futbol, basketbol gibi birçok dalda turnuvalar düzenleniyor, dereceye giren takımlara ödüller veriliyor. Akşam yemeğinden sonra çocuklar, gece etkinliklerine katılıyor. Genelde belirlenen filmleri izleyen çocuklar, saat 23.00 sıralarında odalarına geçerek yatıyor. Çocuklar, 6 gün tatil yaptıktan sonra yine götürüldükleri gibi otobüslere binerek Diyarbakır'a dönüyor.

Hedefimiz bu yıl bin 200 çocuk

Çocuk Yaz Kampı Sorumlusu İsmail Atız, bu yıl hedeflerinin bin 200 çocuğun yaz tatili yapmasını sağlamak ve oluşturulan 8 atölyeyle kişisel, fiziksel ve zihinsel gelişmelerine katkı sunmak olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler