1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuk yaşta gelin olanların sorunu
Çocuk yaşta gelin olanların sorunu

Çocuk yaşta gelin olanların sorunu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) çocuk yaşta gelin olan 300 kadınla yüz yüze yaptığı görüşmeyi raporlaştırdı.

A+A-

Bölgenin en önemli kadın sorunlarından biri olan “Çocuk Gelinler” konusu DİKASUM tarafından araştırılarak raporlaştırıldı. Dicle Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Oto'nun danışmanlığında, Mayıs 2012'de başlatılan araştırmanın raporunu; Psikolog Serap Çapraz, Sosyal Hizmet Uzmanı Halime Sarı Sabuncu, Sosyolog Pervin Yetiz Sümer park 1 No'lu Toplantı Salonu'nda basınla paylaştı. Psikolog Serap Çapraz, çalışmanın ana grubunu alt sosyoekonomik yapıya sahip ailelerin yaşadığı Hasırlı, Aziziye, Ben-u Sen, Yeniköy semtlerinde Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet verdiği çamaşır evlerinden yararlanan, erken yaşta evlendirilen kadınların oluşturduğunu söyledi. 300 kadınla bire bir ve grup halinde görüşülerek, araştırmanın “betimleyici” bir çalışma olarak planlandığını belirten Çapraz, “Bu süreci yaşamış ve önemli bölümü, gençlik dönemini geride bırakmış bu kadınların; evlilik kararının alınmasından, evliliğin sürmesine, çocuk sahibi olunmasından, kararların nasıl ve kimin tarafından alındığına, aile içi şiddetten sağlık sorunlarına kadar tüm yönleri ile ele alınmaya çalışıldı” dedi.
Yapılan araştırmada 18-65 yaş grubu arasında bulunan ve yaş ortalaması 37,7 olan çocuk gelinlerin eğitim durumunun içler acısı olduğunu belirten Çapraz, bu kadınların yalnızca yüzde 12'sinin okur yazar olduğunu, yüzde 73,3'ünün okur yazar olmadığını kaydetti.