1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuk Yaşam Merkezi'nin temeli atıldı
Çocuk Yaşam Merkezi'nin temeli atıldı

Çocuk Yaşam Merkezi'nin temeli atıldı

Kayapınar Belediyesi, çok amaçlı Çocuk Yaşam Merkezi'nin temelini attı.

A+A-

BDP'li Kayapınar Belediyesi'nin projelendirilen çocuklara yönelik kreş, yaşam atölyeleri, oyun, araştırma ve sağlık hizmetleri bölümleri bulunacak olan çok amaçlı Çocuk Yaşam Merkezi'nin ilk adımı atıldı. Kısa süre içerisinde tamamlanıp, hizmete sokulması hedeflenen Çocuk Yaşam Merkezi'nin temeli atıldı.

Merkezin temel atma törenine; Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, BDP il ve ilçe yöneticileri, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Sema Koç, DİAY- DER Başkanı Zahit Çiftkuran, Göç Vakfı Başkanı Talat Çetinkaya'nın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkan Vekili Dağ, sözlerine belediye başkanları Zülküf Karatekin başta olmak üzere birçok çalışma arkadaşlarının tutuklu olduğunu, arkadaşlarının tek suçlarının halka hizmet olduğunu ifade ederek başladı. Arkadaşlarının mücadelesini sürdürmek için devraldıkları hizmet geleneğini sürdürdüklerini dile getiren Dağ, “İlçemizin yaşanabilir modern ve sosyal bir kent olabilmesi için elimizden gelenin en iyisini yaparak çalışmayı hedefledik. Klasik belediyeciliğin yanında kıt imkanlarla her gün yüz binlerce insanımıza hizmet götürmenin çabası içinde olduk. Yaşama geçirdiğimiz büyük projelerle halkımıza hizmet sunarken, spor tesisi, yeni hizmet binası, şantiye ve yeni parklarımızın açılışlarını önümüzdeki günlerde yapacağız. Bugün özellikle çocuklarımız için iki yapıdan oluşan çocuk yaşam merkezinin yapımına başlıyoruz. Bu merkezi özellikle göç ve yoksul kesimlerin oturduğu mahalleye yakın yaptık. Bu merkezde çocuklarımıza yönelik başta Kürtçe ders olmak üzere birçok alanda imkân sunacaktır” diye konuştu.

'Ayrımcılığa rağmen belediyelerimiz çalışıyor'

BDP Muş Milletvekili Çelik ise, “Bu mekânların kültürel, sosyal, siyasal ve aydınlanmanın öğretildiği yerler olması gerektiği gibi, dayatılan tekçi zihniyete cevap alacak mekânlar olmalıdır. Bu anlamda yerel yönetimler bizim için önemli kazanımlardır” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar temel atma butonuna hep birlikte bastı. Çocuk Yaşam Merkezi, 1200 metrekare alana sahip. Kreş, 4 sınıf ve 3 atölyenin yer alacağı merkezde, sağlık ve uyuma odaları da yer alıyor. Çocuk yaşam atölyeleri ise 1820 metrekare toplam alanda 8 atölye, 1 toplantı-gösteri salonu özgür oyun ve araştırma alanları ile 1200 metrekare kapalı alana sahip.

HABERE YORUM KAT