1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuk ve kadınlara sağlık hizmeti
Çocuk ve kadınlara sağlık hizmeti

Çocuk ve kadınlara sağlık hizmeti

Bağlar Belediyesi, Bağlar Merkeze bağlı köylerde kadın ve çocuklara yönelik başlattığı sağlık taraması kapsamında 467 çocuk ve 249 kadının sağlık kontrolünü yaptı.

A+A-

Bağlar Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttükleri sağlık hizmetleri kapsamında, Bağlar merkeze bağlı Kırkkoyun (Zinarcan), Tellikaya(Kankırt), Oğlaklı (Habeşli), Dağsuyu(Gelti) köylerinde 467 çocuk ve 249 kadının sağlık kontrolü yapıldı.

Sağlık hizmetleri çalışmalarına Bağlar Belediyesi Başkan Yardımcısı Nevriye Çur, Doktor Murat Aktan, Diş Hekimi Tahir Tekeş, hemşireler ve aile planlaması personellerinin yanı sıra çocukları eğlendirmek için Bağlar Belediyesi Kültür ve Sosyal Müdürlüğü personelleri ile Bağlar Belediyesi Kadın Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri katıldı.


476 çocuk sağlık kontrolü yapıldı


Köylerde çocuklara yönelik palyaço gösterileri ve boyama etkinlikleri yapıldı. Ardında Diş Hekimi Tahir Tekeş tarafından diş sağlığı konusunda çocuklara eğitim verildi. Eğitimden sonra çocukların boy ve kilo değerlerine bakılarak, büyüme ve gelişme geriliği tespit edilen çocuklara ilaç desteğinde bulunuldu. Ayrıca Annemi(kansızlık) tespiti yapılan çocuklara ilaç desteği sunuldu. Köylerde çocuklar Doktor Murat Aktan tarafından genel sağlık taramasından geçirildikten sonra Bağlar Belediyesi tarafından hazırlanan çeşitli hediyeler verildi.


249 kadına sağlık eğitimi verildi


249 kadına yönelik eğitim semineri verilirken, kadınların tansiyon ve şeker ölçümleri yapıldı. Şeker ve tansiyon ölçümleri sonrası tespit edilen rahatsızlıklara göre ilaç katkısı yapıldı. Kadınlara aile planlaması hakkında eğitim verildi.  Eğitim ve sağlık kontrollerin ardında kadınlar için hazırlanan hediyeler verildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler