1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuk sinüzitlerini hafife almayın
Çocuk sinüzitlerini hafife almayın

Çocuk sinüzitlerini hafife almayın

Uzmanlar, son yıllarda önemi daha da iyi anlaşılan çocuk sinüzitlerinin, yetersiz ve eksik tedaviler sonucu hala önemli bir sorun olduğuna dikkat çekti.

A+A-

Sinüzit, ilaç tedavisi ile iyileşebildiği gibi çok ağır bir tabloda körlük ya da menenjitle de sonuçlanabilir. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Fuat Bulut, çocukluk döneminde ortaya çıkan sinüzitlerin doğru tedavisinin önemi hakkında bilgi verdi.

Son yıllarda önemi daha da iyi anlaşılan çocuk sinüzitlerinin, yetersiz ve eksik tedaviler sonucu hala önemli bir sorun olduğunu belirten Bulut, "çocuklarda tam bir burun tıkanıklığı, şiddetli bir baş ağrısı veya işitme kaybı gelişmedikçe kendini gizleyebilen hastalık, alerjik hastalarda daha sık görülebilir" dedi.

Sinüzitin Belirtileri Önemsenmeli

Bulut çocukta aşağıdaki belirtilerden birkaçı varsa, mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır diyerek, sinüzitin belirtilerini şöyle sıraladı;

-Geceleri veya sabaha karşı ortaya çıkan inatçı öksürük,

-Sarı-yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntısı,

-Göz çevresinde basınç hissi,

-Nefeste kötü koku, koku alma bozukluğu, mide bulantısı ve/veya kusma,

-10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı (nezle/grip), bazen hafif ateş yükselmesi,

-Burun tıkanıklığı ve horlama,

-Geniz akıntısı ile birlikte bazen boğazda yanma,

-Davranış değişiklikleri,

-Geçmeyen baş ağrısı (Özellikle 6 yaş sonrası)

Doğru Teşhis Doğru Muayene ile Konulabilir

Hastanın kulak burun boğaz muayenesine başlamadan önce detaylı şekilde aile öyküsü, alerji hikayesi ve olası risk faktörlerinin sorgulandığını sözlerine ekleyen Dr. Bulut, "Endoskopik muayeneden sonra gerekirse görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Çocuk sinüzitlerinin tanısında sinüsleri mutlaka radyolojik olarak görmek gerekirse, başvurulacak görüntüleme yöntemi bilgisayarlı sinüs tomografisi olmalıdır. Ancak tomografi çocuklarda zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır" dedi.

Akut Sinüzit Tedavisinde Antibiyotik Gerekli

Akut sinüzit, belirtilerinin 3 aydan daha az sürede tamamen düzelebilen çoğu zaman virüslerin neden olduğu bir olduğunu belirten Bulut, akut sinüzitlerin tedavisinde özellikle doğru antibiyotik kullanımı önemine vurgu yaparak, "Tuzlu su spreyleri ile akıntıların kıvamı yumuşatılabilir. İstirahat tedavide önemli bir seçenektir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kronik Sinüzitin Belirtileri Uzun Sürelidir

Kronik sinüzitte belirtilerinin 3 aydan uzun sürdüğüne dikkat çeken Bulut, daha sonra şu açıklamalarda bulundu: "Çocuk yılda 4-6 kez sinüzit atağı yaşıyorsa mutlaka alerji ve geniz eti açısından kulak burun boğaz muayenesi yapılarak değerlendirilmelidir. Çocuk sinüzitlerinde özellikle erken teşhis ve uygun bir ilaç tedavisi ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır"

Çocuk Sinüzit Tedavilerinde Ameliyat Gerekebilir

Çocuk sinüzitlerinde sinüslere yönelik ameliyat gerektiren durumların, ilaç tedavisine dirençli olan vakalar olduğunu sözlerine ekleyen Bulut, açıklamasını daha sonra "Göz etrafında apse oluşumunda, cerrahi tedavi önemli bir seçenektir. Kronik sinüzit ile birlikte geniz eti büyüklüğü olan veya sık bademcik enfeksiyonu geçiren çocuklarda, geniz eti ve gerekirse bademciklerin alınması tek başına kronik sinüziti tedavi edecek bir yöntem değildir. Buna yardımcı bir tedavi de uygulanmalıdır. Uygun içerik ve sürede verilen medikal tedavi ve gereken durumlarda yapılan geniz eti ve bademcik ameliyatlarına rağmen tedavi edilemeyen kronik sinüzitlerde tercih edilen tedavi yaklaşımı endoskopik sinüs cerrahisidir. Çocuklarda ameliyat, iyi sonuç veren bir tedavi seçeneğidir. Ameliyatta en önemli amaç, sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ve sinüslerin içini temizlemektir" ifadeleri ile sonlandırdı.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)