1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuk ruh sağlığı semineri
Çocuk ruh sağlığı semineri

Çocuk ruh sağlığı semineri

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Hani ilçesinde, 'Çocuk ruh sağlığı, davranış ve uyum problemleri, çözüm yolları' konulu seminer düzenlendi.

A+A-

Hani İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce, ilçedeki okullarda görevli rehber öğretmenler tarafından 'Çocuklarda ruh sağlığı, davranış ve uyum problemleri ve çözüm yolları' ile ilgili seminer düzenlendi.

Uzunlar Mahallesi İlkokulu'nda rehberlik ve psikolojik danışman olan Neşe Yazıcı Avdan, Kaymakamlık Aile Destek Merkezi salonunda düzenlenen seminerde, her ailenin kendine has bir yapısının olduğunu söyledi.

Avdan, günümüzde anne baba olmanın zor olduğunu, anne babaların yanında çocuk olmanın da o kadar zor olduğunu ifade ederek, "Çağımız eğitim yaklaşımı, davranış eğitimi üzerine temelleniyor. Anne babalar davranışla uğraşmaktan, çocuğun duygu dünyasının farkına varmıyorlar. Ailelerin çocuklar üzerinde baskısı arttıkça çocuğun zihinsel performansı artabilecek ama duyarlılık noktasında zayıflıklar yaşayabilecek. Çocuğa baskı uygulamak geçici bir motivasyona yol açabilir. Çocuk eğitimindeki bir diğer önemli nokta ise iradedir. Bir şeye karar verebilmek ve aldığı kararda da dirençli olarak durabilmeye biz irade diyoruz. Bir diğer anlamı da vazgeçebilme becerisini elde edebilmek. Asıl öğrenmenin merak duygusu ile olabileceği ve bunun da çocuğun duygu dünyasının zayıflatılmaması ile olacağının altını çizmek istiyorum.Bu gün burada ailelere verdiğimiz seminerin özünde de bunlar bulunuyor" dedi.

Seminer okul öğrencilerinin hazırladığı skeç ve kısa metrajlı film sunumuyla sona erdi.
Hani Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi'nde düzenlenen seminere İlçe Mili Eğitim Şube Müdürü Mahsum Burucu, kurs eğitmenleri ile çok sayıda bayan katıldı.

(İÜ-YRT-YHY-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT