1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuk gelin'likten başkan adaylığına
Çocuk gelin'likten başkan adaylığına

Çocuk gelin'likten başkan adaylığına

Evliliği boyunca yaşadığı işkenceye varan şiddetten kurtulmak için verdiği mücadeleyi bir savaş olarak niteleyen 33 yaşındaki Kocaköy Belediye eş başkan adayı Berivan Elif Kılıç, “Yaşanan şiddeti iyi bildiğim için kadınlara güç ve destek vermek için Kadı

A+A-

15′inde evlenip 16′sında anne olan şimdi ise BDP'den Diyarbakır Kocaköy ilçesi belediye eş başkan adayı olan Berivan Elif Kılıç, yaşadıklarını BBC Türkçe Servisi'nden Zübeyde Sarı'ya anlattı.Kılıç, “Evlilik ile evciliği ayıramadım. Keşke ailem karşı çıksaydı. Annem 12 yaşında evlenmiş olduğundan, benim 15 yaşımda evlenmem onlara tuhaf gelmedi” dedi.

Türkiye'nin en önemli toplumsal sorunlarından biri olan erken yaşta evlilikleri konu alan BBC Türkçe Servisi,'ne konuşan Kılıç, 15 yaşıda evlenip 16 yaşında anne olduğunu belirterek, “Kötü bir evlilikti. İki çocuğum var. 28 yaşında boşandım. Beş yıldır ailemle yaşıyorum” dedi.

Toplumdaki feodal zihniyetin “Kadına evlenip çocuk yapmayı” dayattığını vurgulayarak, “Çocuk yaşta evlilikle evciliği ayırt edemiyoruz. Benim ailem bana baskı yapmadı. 90'lı yıllardı, çok kötü dönemlerdi. Beni okuldan aldılar ve benim çocuk akılla düşündüğüm şey evlenip çocuk yapmaktı ama 'Keşke ailem o gün karşı dursaydı diye düşünüyorum' Ailem erken yaşta evliliğime karşı durmadı. Gelenek, görenek dediğimiz o kör zihniyet dayatıyor ve annem 12 yaşında evlenmiş 15 yaşında bana da evlenmek tuhaf gelmiyordu” dedi.

Kürt olarak hep ötekileştirildiklerini ve hiçbir zaman hiçbir şeye haklarının olmadığını belirten Kocaköy Belediye Eş Başkan adayı olan Berivan Elif Kılıç, “Kadın hep şiddete maruz kalıyor. Bu koca şiddeti, baba şiddeti ağabey şiddeti olabiliyor. Bugün hala çocuklar öldürülebiliyor. Üç yıl önce yaşadığım köyde bir kız çocuğu bir erkekle konuştuğu için öldürüldü ve mezarı ilçe mezarlığının çok ötesinde bir yere gömüldü. Mezarı bile sahiplenilmiyor. Düşünün nasıl bir zülüm yaşanıyor” dedi.

Halen 14-15 yaşında kadınların evlendirildiğine dikkat çeken Berivan Elif Kılıç, “Bu insanlara sıradan bir şey gibi geliyor. Kadınların yaşadığı şeyi bilmiyorlar. Onlara göre normal bir şey. Evlilik çok zor bir sorumluluk ve bizim o çocuk ruhumuzla evliliğin dibinden kalkmamız beklenmiş” ifadelerini kullandı.
Evliliği boyunca yaşadığı şiddete karşı yaptığı mücadeleyi savaş olarak niteleyen Kocaköy Belediye Eş Başkan adayı olan Berivan Elif Kılıç, şunları söyledi:

“Evliliğim boyunca, tehditlere ve işkenceye varan şiddete maruz kaldım. Sürekli dövüldüm. İşkence psikolojisinde o an dayak yememe gibi bir şansınız yok; o anlardaki durumum daha az nasıl dayak yerim psikolojisiydi. Dokuz ay çocuklarımı göremedim ve kimse bana yardım etmedi ve mücadele etmeye karar verdim. Kadın hareketine gelip bir savaşa girdim. Bu savaşı bir kadın olarak kendi başıma kazandım ve birçok kadının bunu yaşadığını biliyorum.

Kadın Hareketinin de buna karşı sürekli mücadele ettiğini bildiğim için gelip başvurdum ve ben de artık sizinleyim dedim. Yaşanan şiddeti iyi bildiğim için kadınlara güç ve destek vermek için Kadın hareketine katıldım. Kocaköy'de şimdiye kadar kadın hep geri planda kaldı. Bir kadın encümen dahi yoktu. Bugün ise kadın eşbaşkan adayı var. Sokak sokak dolaşıp kadınların sorunlarını dinliyoruz. Bu müthiş bir gelişmedir. Kadınların da bu yönde tepkisi çok iyi. Beni görmedikleri zaman arkadaşlara Berivan nerede diye soruyorlar. Ben de şiddeti yaşamış bir kadın olarak onları daha iyi anladığımı düşünüyorum”

HABERE YORUM KAT