26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara2 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi

30 Eylül 2016 Cuma 16:57

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi Şırnak T Tipi Hapishanesi’nde bir çocuğun yaşamını yitirmesi üzerine bağımsız izleme kurullarının kurulması gereğini dile getirdi.

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi Adalet Bakanlığı’nı nitelikli çocuk politikaları üretmek için ortak çalışmaya çağırdı.

“Çocukların kapatılması sorunu, çocuklar kapatıldıkları hapishanelerde ölmeden önce tartışılmalı ve çözülmelidir.

“Bugüne kadar yaşanan tüm sorunların temelinde, çocukların hapishaneye kapatılmasının ısrarla tek çare olarak görülmesi yatmaktadır.

“Mevcut durumda bugüne dek yaşanan veya yaşanabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi için bağımsız izleme kurullarının kurulması gerekmektedir.

“Bağımsız mekanizmalar kurulduğu takdirde imzacı kişi ve örgütler olarak ortak çalışmaya gönüllüyüz. Yeni çocuk hapishaneleri açmayı hedefleyen Adalet Bakanlığı’nı bu konuyu tartışmak ve nitelikli çocuk politikaları üretmek için yeniden ortak çalışmaya çağırdığımızı kamuoyuna duyururuz.”

SES: YENİ ÇOCUK CEZAEVLERİ DEĞİL, NİTELİKLİ ÇOCUK POLİTİKASI GEREKLİ

Devletin yükümlülüğü

Girişim 28 Eylül 2016 akşamı Şırnak T Tipi Hapishanesi’nde çıkan yangına ve bir çocuğun hayatını kaybetmesine dair sağlıklı bilgi alınamadığını da vurguladı.

“Yetkililerin sebebi bilinmeyen bir yangın olarak nitelendirdiği, çeşitli basın kuruluşlarının ise isyan olduğunu ifade ettiği olayda bir çocuğun yaşamını yitirdiği, bir çocuğun ise ağır yaralandığı belirtilmektedir. Konuya ilişkin sağlıklı bir bilgiye erişmek ne yazık ki mümkün değildir.”

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi açıklamada, kapalı kurumlarda alıkonulan çocukların devlet koruması altında olduğunu ve devletin çocukları her türlü şiddet ve istismardan korumak için tüm önlemleri almakla yükümlü olduğunu da hatırlattı ve mahpusların sağlık durumlarıyla ilgili bilgilendirme yapılması gerektiğini vurguladı.

ÇOCUK CEZAEVLERİ SİVİL DENETİME AÇILMALI

“Açıklama yapılmalı”

 “2009 yılından bu yana intihar ve şiddet gibi çeşitli nedenlerden dolayı hapishanelerde yaşamını yitiren çocukların sayısı 11’e yükselmiştir.  Bu çocuklar birer rakam değildir! Yaşanan bu son olayla ilgili olarak öncelikle...

“Adalet Bakanlığı’nın acilen Şırnak T Tipi Hapishanesi’nde yaşananlar ve çocuk/yetişkin diğer mahpusların sağlık durumları hakkında açıklama yapması gerekmektedir.

“Yangının neden çıktığı soruşturulmalı, eğer bir isyan ya da kasti bir durum söz konusu ise, bu isyanı veya kasti durumu tetikleyen nedenlerin acilen soruşturulması ve bu soruşturmanın şeffaf olabilmesi için bağımsız kurum/kuruluşlar ile birlikte yürütülmesi gerekmektedir.

“Kanunlara göre hapishanelerde yılda en az iki kez olmak üzere; isyan, firar, yangın ve benzeri olaylara karşı tatbikat yapılır. Şırnak T tipi hapishanesinde gerçekleşen olay, bu tatbikatların niteliğini sorgulatmaktadır."

Şırnak'ta, Yeşilyurt Mahallesi'nde bulunan Şırnak T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda, 28 Eylül'de çıkan yangında 17 yaşında bir çocuk mahpus ölmüş, bir çocuk da yaralanmıştı. (YY)

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 158
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com