1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çocuğu okullar açılıyor diye korkutmayın
Çocuğu okullar açılıyor diye korkutmayın

Çocuğu okullar açılıyor diye korkutmayın

Psikolog Ayşe Kuzucu, yeni eğitim yılı başlamadan önce aileleri, “Anneler ve babalar 'okullar açılıyor bırak artık oyun oynamayı', 'artık tembellik zamanı bitti ders çalışmalısın' gibi sözlerle çocukların üzerinde baskı kurmamalılar'' diye uyardı.

A+A-

Özel bir hastanede görevli psikolog Ayşe Kuzucu, çocuğun elinden alınan her şeyin, onlar için daha çekici hale geldiğini hatırlattı. Çocuğa oukul ve eğitimle ilgili baskı kurulmamasın gerektiğini belirten Kuzucu, "Ebeveynlerin bu tür sözleri çocuğu okulun korkulu bir durum olduğu kanısına iter. Bu tarz yaklaşım çocuğun okulla ilgili olumsuz koşullanmasına neden olur. Bu da okuldaki başarıyı olumsuz yönde etkiler.

OKULDAN KORKUTMAYAN

Halbuki çocuklarımıza oyun zamanlarının yine belirli saatlerde olacağını, bunun yanında sadece günde bir saat eve gelince ders tekrarının başarıya ulaşmasında olumlu etkiyle yansıyacağı tatlı bir dille anlatılmalıdır. Çocuğunuza derslerle ilgili baskı kurmaktansa ondan isteyeceğiniz tek şey günlük program olmalı. Çocuk günün hangi saatinde oyun oynamak istiyorsa, hangi saatinde ders çalışmak istiyorsa buna kendi karar vermeli ve programını kendi hazırlamalıdır. Bunun sonucunda çocuk kendisinin oyun ile dersi bir arada yapabildiğini görür ve çocuğun kendine olan güveni gelir. Böylelikle başkası tarafından baskı olmadan, kendi idaresi altında yürüttüğü programa uyar ve karşılığında gelen başarı, çocuğun derslere karşı daha motive olmuş şekilde yaklaşmasını sağlar" diye konuştu.

Bingöl Üniversitesi ek kontenjanla öğrenci alacak

Sağlık Yüksek Okulu bünyesinde yeni açılan “İş Sağlığı ve Güvenliği” bölümüne ek kontenjanla 200 öğrenci alınacak

Bingöl Üniversitesi'nde yeni açılan “İş Sağlığı ve Güvenliği” bölümüne ek kontenjanla 200 öğrenci alınacağı bildirildi.Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Yüksek Okulu bünyesinde açılan “İş Sağlığı ve Güvenliği” bölümüne 100 normal, 100 ikinci öğretim programına olmak üzere ek kontenjanla 200 öğrenci alınacağı belirtildi.

KONTENJAN SAYISI ARTIRILDI

Mezunlarının işsiz kalmayacağının vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi.

"Avrupa Birliği müktesebatına göre 50 kişi çalıştıran her kurum veya şirket, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda. Bu şart göz önüne alındığında Türkiye'de bu alanda ne kadar uzmana ihtiyaç duyulduğu aşikar. Dolayısıyla bu bölümden mezun olanların hemen iş bulabileceği ve işsiz kalmanın imkansızlığı gözler önüne seriliyor." 

HABERE YORUM KAT