1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 'Cizrelilerin yoksa bizimde can güvenliğimiz olmasın'
'Cizrelilerin yoksa bizimde can güvenliğimiz olmasın'

'Cizrelilerin yoksa bizimde can güvenliğimiz olmasın'

Midyat çıkışında polis ile askerler tarafından engellenen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş önderliğindeki HDP’liler arazi yoldan sloganlarla Cizre’ye doğru yürüyüşe geçti.

A+A-

Cizre halkının direnişine destek vermek HDP'nin grup toplantısını yapmak için Diyarbakır'dan yola çıkan ve Midyat çıkışında polis ile askerler tarafından engellenen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve beraberindekiler, araziye vurarak Cizre'ye doğru yürüyüşe geçti.

 

Demirtaş, Başbakan ile görüşülmesine rağmen geçişlere izin verilmediğini ve hukuksuzluğun devam ettiğini söyledi.

 

Uygulanan yasak ve engellemenin 12 Eylül döneminde de uygulanmadığına dikkat çeken Demirtaş, “Biz İsrail'in Gazze üzerindeki ablukasına her zaman elimizden geldikçe karşı çıktık. Cizre'de Gazze ablukasıyla karşı karşıyayız. Bize sizin can güvenliğiniz yok deniliyor. Cizre'de 120 bin kişi yaşıyor, onların can güvenliği yoksa varsın bizimde can güvenliğimiz olmasın” şeklinde konuştu.


Cizre halkının direnişine destek vermek ve HDP'nin grup toplantısını yapmak için Cizre'ye doğru yola çıkan ve Mardin'in Midyat ilçesi çıkışında polis ile askerler tarafından engellenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve aralarında HDP’li iki bakanın zda bulunduğu HDP’li vekiller, seçilmişler, insan hakları savunucuları ve vatandaşlar, arazi yolundan Cizre'ye doğru yürüyüşe geçti.

 

Çok sayıda polis ve askerin zırhlı araçlarla kurduğu barikatlarla engellenen Demirtaş ve beraberindekilerin ısrarlarına rağmen barikatlar kaldırılmadı. Bunun üzerine yurttaşlar “Bijî berxwedena Cizîrê” sloganı eşliğinde arazi yollardan yürüyüşe geçmeye başladı. Halkın yürüyüşü üzerine polis ve asker barikatları kaldırıldı.
 
'Cizre'de Gazze ablukası ile karşı karşıyayız'


Yürüyüşten önce konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre'deki katliama dikkat çekmek için yola çıktıklarını ve ölümlerin yaşanmaması için yola koyulduklarını belirterek, “Bugün yaptığımız gibi, her zaman barış için yollarda olduk. Cizre'de tek sivilin tek polisin tek çocuğun ölmesini istemiyoruz. AKP ve Davutoğlu'nun aklında sadece 400 vekil var, 400 vekili rüyalarında görecekler” dedi.
 
Cizre'ye 90 kilometre kaldığını ve Mardin'de engellendiklerini vurgulayan Demirtaş, Başbakan ile görüşülmesine rağmen geçişlere izin verilmediğini ve hukuksuzluğun devam ettiğini söyledi.

 

Uygulanan yasak ve engellemenin 12 Eylül döneminde de uygulanmadığına dikkat çeken Demirtaş, "Biz İsrail'in Gazze üzerindeki ablukasına her zaman elimizden geldikçe karşı çıktık.

 

Cizre'de Gazze ablukasıyla karşı karşıyayız. Bize sizin can güvenliğiniz yok deniliyor. Cizre'de 120 bin kişi yaşıyor, onların can güvenliği yoksa varsın bizimde can güvenliğimiz olmasın" şeklinde konuştu.
 
'Yollarda barış demeye devam edeceğiz'


Son olarak Cizre'nin sahipsiz olmadığını ve Cizre'ye gideceklerinin altını çizen Demirtaş, "Siz savaş dedikçe biz yollarda barış demeye devam edeceğiz. Biz Cizre'ye doğru yola çıkacağız ve Cizre sahipsiz olmadığını görecek" diye belirtti.


Açıklama ardından Demirtaş ve beraberindekiler, barikatları aşarak kırsal yollardan Cizre'ye doğru yola çıktı.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler